“Tasarım söz konusu olduğunda seçim yaparken elbette duygusal değerlendirmeleri ele almak gerekir. Çünkü tasarım insanların görsel algılarına hitap eder.”

 

Duygusallık, teknik olarak tipografinin bir parçası olarak sayılmıyor olsa bile, yazı tipi seçimine neden bu kadar çok önem verildiğinin bir kanıtıdır.

Yeni başlayanların çoğu için yazı tipi seçmek bir keşif sürecidir. Normal, geleneksel görünümlü yazı tiplerinden yeni tarz yazı tiplerine kadar sonsuz seçenek var gibi görünüyor ve seçenekleri deneyerek anlamak için de çok uzun zaman gerekiyormuş gibi.

Yazı karakterlerini seçerken iki temel husus vardır: Bu yazı tipi bize nasıl hissettiriyor ve bu yazı tipi nasıl çalışıyor? Okuyucular yazıyı ilk gördüklerinde her şeyden önce ona duygusal bir yaklaşımda bulunurlar. Harf formlarının şekline verilen duygusal tepkilerin hepsi kişisel birer deneyim sunar. 

Tasarım söz konusu olduğunda seçim yaparken elbette duygusal değerlendirmeleri ele almak gerekir. Çünkü tasarım insanların görsel algılarına hitap eder. Ancak tasarıma uygun yazı karakterini seçerken teknik uygunluğu da hızlı bir şekilde analiz ettiğinizden emin olmayı unutmayın! Bunu sadece organik insan demiyor,  tasarım uzmanları da diyor.

 

Retro bir tasarım örneği

 

Duygusal çağrışımların ve tepkilerin dünyanın farklı yerlerinde farklı tepkilere yol açacağını biliyoruz. Kültürel geleneklerden bazılarını markanın  avantajı haline getirebilirsiniz. Örneğin birkaç yıl önce kaligrafi genellikle 1970’ler veya 80’lerin tasarım estetiğini çağrıştırırken şimdilerde 2023 grafik tasarım trendlerinde de yer aldığı gibi retro modasına dönüş yapıyor. Doğru yazı tipini seçmek; yaratıcılığın, deneyimin ve sezginin bir karışımıdır.

“2023 yılında standartların dışında, sembolik anlamlar taşıyan; mesajı özelleştiren formlar yaratmayı amaçlayan yeni tipografiler ile farklı fontları bir araya getirip özgünlüğe daha geniş alan açıyor. “

 

Serif ve Sans Serif fontlar;

 

Serif ve Sans Serif fontlar;

“ Geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanan serif yazı tipleri, halen kullanılmakta olan en eski yazı tiplerinden biri olarak önemini koruyor. Resmi, güvenilir, profesyonel ve incelik oluşturmak için yaygın olarak kullanılan serifli yazı tipleri; girişimcilerin markalarını tanıtımlarına, sayfalarının tonunu belirlemelerinde ve grafik tasarımında  özgünlük havası vermesiyle 2023 yılında da tercih edilecek. ”

Geleneksel serif fontları seçkin bir tarih ve köken duygusu taşır. Oluşturulacak markayı ya da yazılan yazıyı saygın ve güvenilir bir hale getirme gücüne sahiptirler. Okuyucuya ciddi ve kararlı bir mesaj verilmek istendiğinde bu fonttan daha iyisini düşünemeyiz.  Sans serif fontunu incelediğimizde ise modern bir görünüme sahip ama aynı zamanda sade ve açık algı yarattığını görebiliriz. Bu fontla verilmek istenen mesaj, düz ve somut bir şekilde ortaya konulmak istenmiş demektir. Genellikle dijital tasarım alanında tercih edilen sans serif fontlar, çağdaş ve güncel bir algı da oluşturur.

 

Script, Display, Modern, Decorative fontlar;

Feminen ve lüks: Script yazı karakteri, el yazısıyla benzerlik gösterirler. Bu fontlar zarif ve şık dururken feminen duygular çağrıştırırlar. El yazısının hissettirdiği o samimiyeti hissettiren bu font okurlar tarafından samimi ve tatlı olarak algılanıyor. Alışılmadık: Display fontu genellikle büyük boyutlarda kullanılırken tercih ediliyor. Böylelikle dikkat çeken, ilgi uyandıran bir havası var. Her zaman trend olan modern fontlar, şık ve sade bulunuyor. Güçlü duruşu ve keskin çizgileri ile adeta aklı temsil ediyor. Özgün ve rahat decorative fontlar,  oldukça stil sahibi ve alışılmışın dışında bir izlenim yaratıyor. Genelde tasarım eğlence katmak için gayri resmi bir duruş sergiliyor. Bu özellikleri sebebiyle okuyucular için oldukça rahatlatıcı.