Yeni yılın neler getireceği bilinmez ama biz sizler için 2023 yılında grafik tasarım trendlerini sizler için sıraladık bile. Eğer sosyal medya konulu bir  zaman kapsülü hazırlanacak olsa içerisinde muhakkak dahil edilmesi gerekilen bir başlık: Grafik Tasarımında 2023 Trendleri

 

Zorlu süreçlerden geçtiğimiz pandemi dönemi sonrası hayatımızı saran kaos, aniden ve hızla dijitalleşmeye başlayan hayatlarımız; değişen ihtiyaçlar, her alanın sosyal ve teknolojik değişimini hızlandırdı. 2022 yılında gündemi meşgul eden Web 3.0 gelişmeleriyle sık sık karşılaşırken sınırsız çevrimiçi deneyimlere olan iştahımızı da gözler önüne serdi. Giderek daha fazla birbirine bağlanan yaşamlarımız iç içe geçerek acaba sanal evrenlerde de bir araya gelebilir miyiz sorusunu akıllara getirdi. Bu sorular metaverse ile tanışmamıza vesile oldu. 2022 yılını ardımız da bırakmaya sayılı günler kalmışken bizler de önümüze bakalım istedik. Merceği biraz daha daraltıp 2023 yılında grafik tasarımı alanında  bizler neler bekliyor hangi trendler öne çıkacak diye biraz araştırdık. 

 

Grafik tasarımı, neredeyse her sanat dalını etkiliyor ve aynı zamanda sanat dallarından etkileniyor. Başlıca moda, iç tasarım, sosyal medya ve pazarlama alanları denilince akla geliyor. Grafik tasarımı, kısaca her şeyi etkileyerek çevremizdeki görsel dünyayı şekillendiriyor. Grafik tasarım endüstrisi geliştikçe tasarım trendleri, stilleri ve teknikleri sürekli değişiyor.

 

Bazı stiller birden trend olur, gelip geçer; bazıları ise zamanla gelişir. Doğru yöntemler ve yeni teknolojilerle beraber on yıl önce popüler olan trendler bugün de moda olabilirken bazen modası geçmiş gibi görünebilir. Geleceğin neler getireceğine dair merakımız öngörülemez bir arzuyla birleşerek, grafik tasarımı alanının sınırlarını zorluyor. 

 

Organik İnsan, sizler için sordu: Grafik tasarım alanında 2023 trendlerinde gelecekte neler var? 

 

1. Gerçek Hayat ve İllüstrasyonlar Bir Arada 

Arkasında illüstrayon olan bir kadın fotoğrafı

 

 

 

İllüstrasyon sanatı sürekli olarak kendini geliştiren geniş bir alan. Anı resmetmenin yolu olarak kullanılan illüstrasyon artık hayali evrenlerin yaratıldığı, hayal gücünün sınırlarını zorlayan, sembolik mesajların verildiği bir sanata dönüşmüş durumda. Bunları okuyunca bile “Heh, işte 2023!” diyorsunuz değil mi? 

Gerçekliğin içerisine hayal dünyasının yaratıcılığını simgeleyen illüstrasyon çizimlerinin bir arada olduğu bir grafik tasarım yılı bizleri bekliyor…

 

 

 

 

 

 

2. Nostalji Havası Hakim: Retro

Nostalji Havası Hakim: Retro

 

 

 

2023’te grafik tasarımında çok fazla nostaljik referanslara rastlayacağız. Dijitalleşen dünyanın oluşturduğu trendler ile adeta dalga geçeceğimiz tasarımlarda; gazete, dergi ve kitap gibi eski tarz medyaya atıfta bulunan tasarımlar hakim olacak. 70’lerin sanat hareketinden ilham alınan canlı, cesur ve sade tasarımların geri dönüşüne tanık olacağız. İster basit ister karmaşık olsun, bu tasarım kompozisyonları parlak ve doygun renkler ister. Cesur ve oldukça gösterişli olmasına rağmen, 70’ler retro tasarım stillerinde renk kombinasyonları estetik açıdan çok hoştur. Tasarımda denge hakimdir.

 

 

 

 

 

 

 

3. Tipografide Karmaşa

2023 yılında standartların dışında, sembolik anlamlar taşıyan; mesajı özelleştiren formlar yaratmayı amaçlayan yeni tipografiler ile farklı fontları bir araya getirip özgünlüğe daha geniş alan açıyor. Son yıllarda Google ve Spotify gibi teknoloji devleri; Burberry, YSL gibi moda ikonları logolarını “sans serif” yazı tipleriyle sadeleştirirken, marka tasarımcıları ve dijital sanatçıları yeni tipografi denemeleri ile uğraşıyor. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte grafik tasarımcılar da, benzersiz ve göz alıcı tasarımlar yaratmak için daha deneysel teknikler kullanmaya başlayacak. 2023’te grafik tasarım alanı deneylere açık bir laboratuvar gibi olacak.

 

4. Çıkartmalar

Çıkartmalar

Genelde eşyalarımızı kişiselleştirmek için benzersiz çıkartmalar kullanmaya çalışırız. Farklı tasarımlar yaratmak için düşük maliyetli aynı zamanda erişilebilir olan çıkartmalar aslında onlarca yıldır oldukça popüler.

2023 yılında ününün artacağına inandığımız çıkartmalar, artık fiziksel formlar da bulunabilecek daha fazla stil, şekil ve renk çeşitliliği sunarak dijital sahneye doğru yol alacak.

 

5. Daha Çok Hareket: 3D Görseller 

Daha Çok Hareket: 3D Görseller 

Dijital ve fiziksel gerçeklik iç içe gireceğinin öngörüldüğü 2023 yılında, grafik tasarım alanı da bu değişimden nasibini alacak. Gerçekçi 3D görseller üzerinde 2D ögelerin kullanımına rastlayacağımız hareketli tasarımlar, son derece yaratıcı işleri ortaya çıkaracak gibi duruyor. Organik İnsan demedi demeyin, illüstrasyonlar, animasyonlar, web tasarımı ve tipografiye kadar tüm alanlarda 3D ve 2D’ nin iç içe girdiği tasarımlar 2023’te bizleri bekliyor.

 

6. Serif Fontlar

Serif Fontlar

Teknik olarak tek başına bir görsel stil olmasa bile serifli yazı tipleri, 2023 grafik tasarım trendlerinin merkezinde yer alacak gibi duruyor.

Geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanan serif yazı tipleri, halen kullanılmakta olan en eski yazı tiplerinden biri olarak önemini koruyor. Grafik tasarım dünyası da Serif yazı tiplerini zaten uzun süredir biliyordu. Resmi, güvenilir, profesyonel ve incelik oluşturmak için yaygın olarak kullanılan serifli yazı tipleri; girişimcilerin markalarını tanıtımlarına, sayfalarının tonunu belirlemelerinde ve grafik tasarımında  özgünlük havası vermesiyle 2023 yılında da tercih edilecek.

 

7. Minimalizm

Duvara bantlı bir muz

Minimalizm 2022 yılı tasarımlarında da etkisini gösterdi. Neredeyse herkesin hayatına dahil etmeye çalıştığı bir yaşam felsefesi de aynı zamanda. Bir şeyi minimal olarak tasarlamak kulağa kolay geliyor olsa dahi iyi bir denge ve yaratıcılığı gerektiriyor. 3D kompleks bir tasarım yapmak kadar zorlayıcı olabilir. 2023 yılı grafik tasarım sanatı için ı cesur ve deneysel bir yıl olacak gibi duruyor.

 

8 . Gradyanlar Ön Planda

Gradyanlar Ön Planda

Gradyanlar çok yönlüdür, görsel olarak göze çok estetik gelir. Neredeyse her tasarıma renk ve doku eklemenin en kolay ve aynı zamanda en etkili  yoludur. Uzun süredir popüler olsalar da, tasarımcılar daha deneysel uygulamalarla gradyanlar ile aralarındaki mesafeyi 2023 yılında kapatacak gibi duruyorlar.