Değişen dünya şartlarında Z kuşağının diğer kuşaklar ile karşılaştırıldığında farkı gözle görülür derecede büyük. Bu farklılık oranı yeni neslin hızla gelişen teknolojilere karşı uyum süreçleri, etkilenme düzeyleri ve bu alanda beklentilerini araştırmayı gerektiriyor. Instagram bu nokta taşın altına elini koymuş.

Gençler için önemli olan sorunları ve konuları artık trend olarak ele alınan belirleyicileri anlamak ve yeni nesle yardımcı olmak adına Z Kuşağı kullanıcılarına yönelik yaptığı çalışma da trend tahmin şirketi olan WGSN ile birlikte çalıştı.  Bu çalışma sonucunda 2023 trend tahminlerinin yer aldığı bir raporu yayınlandı.

 

Raporun girişinde şu cümleler yer alıyor: 

“Finansal rönesanstan siyasal katılımdaki tarihi eğilimlere kadar, yeni yılda kültürü yönlendirecek konuları, sorunları ve içerik oluşturucuları araştırıyoruz. Her şeyin merkezinde topluluk ve bağlantı var. İklim değişikliği, Z kuşağının güzellik alışkanlıkları nasıl etkiliyor? Ve Gen Z’lerden hangi içerik üreticiler metaverse üzerinde yeni dünyalar yaratıyor? Hepsi burada.”

Z kuşağının belirlediği kültürel ve sosyal trendlere ilişkin veri odaklı bir kılavuz niteliği taşıyan bu rapor çalışması, aynı zamanda Amerika genelinde Gen Z’lere yönelik yapılan bir anket ve içerik üreticilerle yapılan video röportajları da içeriyor.

 2023 Trend Raporu’n öne çıkan başlıklara gelin bir bakalım…

 

Geri Dönüştür, Yeniden Kullan, Yeniden İnşa Et

Protesto pankartı tutan genç kadın

 

Bu maddeye bizler hiç şaşırmadık. Dünyanın hali malum…

Z kuşağının iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konularına olan ilgisi umut verici. Araştırmaya göre Z kuşağının çoğu 2023 yılında kendi kıyafetlerini kendileri yapmak istiyor. Artan maliyetlerin bilincinden olan Gen Z’lerin dörtte birinden fazlası gelecek yıl tutumlu olmayı planlıyor.

 

Harekete geçmek

Telefonlarına bakan üç kadın

Z kuşağı tüketiciler, 2023 yılında alışverişlerinde önemsedikleri amaçlara önem veren markaları tercih edeceklerini belirtti. Siyasi görüşlere sahip gençler olarak Z kuşağı, aktivist bir nesil olarak tanımlanıyor. 2023 yılında sosyal medya uygulamalarında politik konular daha fazla görünür hale geleceğe benziyor. Yaşasın ifade özgürlüğü hakkı!

 

İklim ve Etkileyici Güzellik

Instagram ve WGSN artık git gide yaygınlaşan deneysel ve etkileyici makyaj trendlerini öngörerek Z kuşağı tüketicilerinin kişiliğini ifade etmek için makyaj kullandığını keşfetti. Bilinç düzeyi yüksek olan Z kuşağı iklim değişikliklerinin sağlığı üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik hareket edeceğe benziyor. Ankete katılan her üç kişiden ikisi, aşırı hava ve güneşe karşı koruma sağlayan cilt bakımı veya güzellik ürünleri satın almayı tercih ediyor. 

 

Metaverse Ele Geçiriyor

Z kuşağı kullanıcılarının %67’sinin, metaverse avatarlarının 2023 yılı için farklı vücut tiplerini, kıyafetleri ve cilt tonlarını daha iyi yansıtması gerektiğini düşünüyor.  Yarısından fazla kullanıcı moda konusunda avatarlardan ilham alabileceği tahmin ediliyor.

 

Finansal Rönesans

Finansal Rönesans

Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi 2023’te bir sosyal içerik projesinden para kazanmayı planladığını ifade ederken %85’ten fazlası yeni bir beceri öğrenmeyi planlıyor. İçerik üreticilerinin neredeyse yarısı kendilerini ifade etmek ve eğlenmek için içerik ürettiklerini açıklamış. 

 

Global Yemek

Global Yemek

Z Kuşağı sosyal medya kullanıcılarının %68’inin ya kendi kültürlerine ait yemeklerle öğünlerine devam etiğini ya da başka bir kültürün yemeklerini sosyal medya uygulamaları üzerinden keşfettikten sonra onları denemeyi istediğini fark etti.

 

Katılım Önemli

Katılım Önemli

Ankete katılanların yaklaşık üçte biri influencerlar ile tanışma buluşmalarında olduğu gibi sevdikleri ve etkileyici buldukları kişilerle yüz yüze tanışmayı dört gözle bekliyor. Ayrıca ankete katılanların %40’ dan fazlasının gelecek yıl en sevdikleri sosyal medya içerik üreticilerinden podcast dinlemek istediklerini söylüyor.

 

Müzikte Daha Çok Çeşitlilik

Z kuşağının yarısından fazlası, 2023 yılında artık farklı dillerde sanatçıları dinlemeyi istiyor.  Instagram reelslarında ünlü olan farklı KPOP ve Latin gibi türlere daha sık rastlayacağız. 

 

Bir Flört Uygulaması Olarak Instagram

Instagram’ın DM üzerinden arkadaş edinme özelliği ile ilgi alanları arasındaki bağlantıyı arttırarak yeni kişilerle tanışmanın yolunu oluşturuyor. Katılımcıların yarısından fazlasının yüz yüze tanışmalara göre çevrimiçi ortamlarda daha rahat olduklarına ifade etmiş. 

 

Rapordaki ifadeler şöyle;

“Arkadaşlık uygulamalarında bitmek bilmeyen kaydırma günleri geride kaldı. 2023 yılında Z Kuşağı, flört ve bağlantılar için Instagram gibi platformları kullanmayı planlıyor. Sola veya sağa kaydırmaya gerek yok; DM’ler ve mesajlar daha şeffaf, dürüst ve doğrudan iletişim sunuyor.” Son olarak astroloji ile arası iyi olmayanları memnun etmeyecek bir sonuç mevcut: Yanıt verenlerin neredeyse yarısı uyumsuz bir astroloji haritasına sahip biriyle çıkmayacağını ifade etmiş.