Teknolojinin gelişmesi ile beraber SEO dünyası da her geçen gün değişime uğruyor ve güncelleniyor. Sadece bir yıl gibi kısa bir süre içinde dahi Google ve Yahoo gibi diğer birçok popüler arama motoru, indeksleme algoritmalarını büyük ölçüde değiştirdi. Günümüzde Google, deneyimlerini geliştirmek için tasarlanmış, daha kullanıcı odaklı bir arama motoru olarak düşünülebilir. Bu, web sitesi geliştirme hizmetlerinin büyük talep görmesinin birincil nedenidir, çünkü ister paydaş ister tasarımcı olsun, herkesin Google’ın kolayca sıralayabileceği bir siteye ihtiyacı vardır. 

Organik İnsan olarak bu yazımızda kullanıcı dostu bir web sitesi tasarlamanın önemini ve SEO sıralamanızı nasıl etkileyebileceğini ele aldık.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Tasarlayın!

Yapı, herhangi bir web sitesinin temelidir. Web sitesinin yapısı kullanıcı dostu ve gezinmesi kolaysa, iyi dönüşüm oranları almanız kolaylaşır. Bu durum dolayısıyla satışlarınıza da yansır. Eğer yapı kötüyse, web sitenizin SERP’lerde sıralamalarda ve en üst sırada yer alması için şansı çok azdır.

Yapı, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve ziyaretçi katılımı gibi web sitenizin birçok parametresini etkiler. Bu faktörler, SEO sıralamasını iyileştirmede oldukça önemlidir.

Örneğin: Web sitenizde gezinme basitse ve kullanıcılar dahili sayfalar, bilgiler, resimler ve işletmenizle ilgili her şey gibi web sitenizdeki her şeye kolayca göz atabiliyorsa, kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalma ihtimali artacaktır.

Ana menüyü olabildiğince basit tutmak, kullanıcıların hızlı bir şekilde yönlendirebilmeleri için ana menüye tüm dahili sayfalardan kolayca erişim sağlamak, kullanıcının kafasının karışmaması için her web sayfasının kesin ve özlü URL’lerinin olması kullanıcı dostu site oluşturmanın temel gereklilikleridir.

Yüksek Kaliteli Görseller Kullanın

Web siteniz yüksek kaliteli görsellerle tasarlanmadıysa, sitenizin Google’da en üst sıralarda yer alması maalesef mümkün değildir. Günümüzde kullanıcılar, görseller nedeniyle yükleme süresi yavaş olan bir siteyi terk ediyor. Görsellerinizin yükleme süresine mutlaka dikkat etmenizi ve uygun ölçülerde görsel kullanmanızı tavsiye ederiz. SEO sıralamanızda daha fazla ziyaretçi, satış ve büyük isabet istiyorsanız, o zaman görsellere en üst düzeyde önem verin. 

Sitenizi zaten yüksek kaliteli görsellerle tasarladıysanız ve hızını kontrol etmek istiyorsanız Google PageSpeed ​​Insights gibi araçları kullanabilirsiniz. Bunun dışında, organik arama performansını analiz etmek için sitenizin grafiklerini düzenli olarak izlemenizi de öneririz.

Mobil Dostu Web Siteleri Tasarlayın

Birçok kullanıcı artık web sitenize cep telefonlarından erişim sağlıyor. Bu da bir web sitesinin daha fazla trafik ve iyi sıralama sonuçları istiyorsa mobil duyarlı olması gerektiği anlamına gelir. 

Cep telefonları nispeten daha küçük bir görünüme sahip olsa da ve grafiklerin, görsellerin, UI ve UX’in amortismanı gibi her şeyi bunlara göre ayarlamak zor olabilir. Ancak iyi sonuçlar elde etmenin en iyi yolu, sorununuzu çözebilecek ve size mobil uyumlu bir web sitesi sunabilecek deneyimli bir web sitesi tasarımcısı ile çalışmaktır.

Arama motoru sıralamanızı yükseltmek için, mobil uyumlu veya duyarlı şablonlar sunan web sitesi oluşturucuları kullanın. Site hızınızı yükseltmeyi en öncelikli amacınız haline getirin. Mobil cihazlarda kolayca açılan büyük boyutlu düğmeler tercih edin. Düzenli olarak test yaparak sitenizin eksikliklerini tespit edin.

Web Sitesi Optimizasyonu Yükleme Hızını Azaltır ve Performansı Artırır

Daha fazla müşteri çekmek söz konusu olduğunda, yükleme hızı devreye girer. Kullanıcıların daha uzun süre sitenizde kalabilmesi için hemen çıkma oranını azaltmanız gerekir. Bunun için de sitenizin yükleme hızı yüksek olmalıdır.

Üstün site hızına sahip olmanın birçok faydası vardır. Örneğin, bir kullanıcının markanıza yönelik algısını güçlü bir şekilde etkiler ve işletmenizin neyle ilgili olduğunu bilmelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, hedef kitleden daha fazla istek alabilir ve sonunda SEO’nun temel amacı olan işletme erişiminizi genişletebilirsiniz. 

 

web marketing managers with gadgets working on pai 2021 08 29 17 47 20 utc min

 

Tutarlı ve Düzenli Bir Web Sitesi Tasarlayın

Web sitesinin düzeni, SEO sıralamanızı etkileyen bir diğer önemli faktördür. Sitenizde her şey düzenli ve kullanıcıların kolayca bulacağı şekilde yerleştirildiyse SEO sıralamanız da yükselecekti. Çünkü arama motoru spider’ları sitenizi hızlıca tarayabilecek ve arama motoru sıralamanızın yükselmesine katkı sunabileceklerdir.

İşletmenizi bir sonraki seviyeye taşımak ve daha fazla müşteri arasında güven sağlamak istiyorsanız, 

web sitenizin tasarımı boyunca aynı rengi kullanın. İçeriklerinizin tutarlı olmasına özen gösterin. Web sitenizi olabildiğince basitleştirin.

Organik İnsan olarak, web site tasarımı sürecinde desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızdayız.