Web Site Hızı Neden Önemlidir?

Günümüzde internet ortamında geçirilen süre her geçen gün artıyor ve dijital dünya birçok yeni avantaj sunuyor. Tek tuşla alışveriş, sosyalleşme, bankacılık, eğitim gibi birçok ihtiyacımıza anında erişebildiğimiz ve neredeyse tüm hayatımızı organize edebildiğimiz internet ortamında artık yavaş işleyen hiçbir şeye tahammül edemiyoruz. Yavaş açılan web siteleri, izlemek istediğimizde donan videolar, yüklenmeyen sayfalar bir web sitesi ziyaretini kötü bir deneyime dönüştürebiliyor. Hal bu olunca belki de alışveriş yapma amacıyla girilen web sitesi bir daha ziyaret edilmemek üzere tarayıcıdan silinebiliyor.

Organik İnsan olarak bu yazımızda web site hızının önemini ele aldık.

Site Hızı Nedir?

Site hızı, en basit tanımıyla sayfa içeriğinin ne kadar sürede yüklendiğinin ölçütüdür. Site hızı ve sayfa açılış hızı sık sık karıştırılan kavramlardır. Sayfa açılış hızı, sitede bulunan bir sayfanın ne kadar zamanda yüklendiğini ve kullanıma hazır hale geldiğini gösterirken, bir sitedeki sayfa gösterimlerinden alınan örneklemlerle oluşturulan sayfa yüklenme süresine ise site hızını ifade etmektedir.

web site hızı

Web Sitesinin Geç Açılmasının Sebepleri

  • Hosting servis sağlayıcı kaynaklı sorunlar web site hızını etkileyen en önemli sorunlardan biridir. Web siteni ihtiyaç duyduğu alandan daha azında barındırmaya çalışmak, bir nevi sahip olduğunuz kısıtlı alana fazla yükleme yapmak web site açılış hızını ciddi anlamda etkiler. Birçok web site sahibi, web site kuruluş aşamasında hostinge fazla bütçe ayırmak istemediğinden sonraki süreçlerde hız ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sebeple hosting tercih ederken, seçtiğiniz hosting paketinin web sitenizin ihtiyaç duyacağı alanı karşılayacağından emin olmanızı tavsiye ederiz.
  • Web sitesine yüklenen görseller, hızı etkiler. Özellikle yüksek boyutta yüklenen, sıkıştırma, biçimlendirme yapılmayan görseller web site açılış süresini uzatır. Bu sorunun önüne geçmek için web sitenize yüklediğiniz tüm görsellerin uygun boyutta ve biçimde düzenlendiğinden emin olmalısınız.
  • Çok fazla trafik almanız yani web site ziyaretçilerinizin yoğun olması, internet sitesinin açılma hızını etkileyen bir diğer faktördür. Örneğin, günün her saati hizmet veren bir restoranın öğle ve akşam yemeği zamanlarında yoğun olması serviste bazı aksaklıklara neden olabilir. Bunun önüne geçmek için de bu zamanlarda ek desteğe ihtiyaç olabilir. Web sitenizde trafiğin yoğun olduğu zamanları da bu şekilde düşünebilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamak içinse ekstra alana ihtiyacınız vardır.
  • Kod yoğunluğu, internet sitenizi yavaşlatır ve sitenin geç açılmasına sebep olur.
  • Kodlarınızı optimize etmek site hızınızı oldukça iyi bir şekilde artırmanızı sağlar. Ayrıca sitenizde kullanılmayan kodlar varsa bunları silmek de site hızı açısından oldukça etkilidir.
  • İnternet sitelerinde SEO, sosyal medya, e-posta pazarlama, e-bülten kaydı gibi gereklilikleri eksiksiz yerine getirebilmek için birçok eklenti kullanılmaktadır. Eklenti sayısı arttıkça da site hızı yavaşlar. Bu sorunun önüne geçebilmek için, gerçekten ihtiyacınız olan eklentileri belirlemenizi ve gerekli olanların hepsini kaldırmanızı tavsiye ederiz.
  • Site içerisinde bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek tıklanma oranları ve SEO açısından fayda sağlasa da çok fazla yönlendirme yapmak sayfa açılış hızlarını dolayısıyla da web site hızını olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple site içi yönlendirmelerinizi titizlikle inceleyin ve gereksiz yapılan yönlendirmeler varsa bu yönlendirmeleri kaldırın. Web site güncellemelerini takip etmek iyi işleyen, hızlı, SEO dostu ve hızlı bir sitenin en önemli gerekliliklerinden biridir. WordPress, Joomla, Wix gibi hazır CMS’ler belirli aralıklarla güncelleme bildirimi gönderir. Bu tarz bildirimleri takip etmek, Google güncellemelerine hakim olmak sitenizi hızlı ve problemsiz bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

web site hızı

Web Site Hızının Düşük Olmasının Sonuçları

Web sitesinin açılma hızı, Google sıralamalarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Birçok internet kullanıcısı açılma hızı düşük olan bir web sitesinin açılmasını beklemek istemez. Bu da web sitesinin hemen çıkma oranı yüksek demektir. Özellikle e-ticaret sitelerinin açılmasında yaşanan 1 saniyelik gecikme dahi %15 – %20 kullanıcı kaybetmek anlamına gelebiliyor. Bu da web site satışlarını azaltıyor. Aynı durum blog ya da haber portallarının da daha az ziyaret edilmesine sebep oluyor.

İnternet kullanıcılarına en iyi ve en faydalı arama sonuçlarını sunmayı hedefleyen Google, hemen çıkma oranı yüksek olan siteleri üst sıralara taşımak istemiyor. Bu durum kullanıcı deneyimi açısından olumsuz olmasının yanında, Google’ın da web siteyi tararken daha fazla bütçe harcamasına neden oluyor. Yani web site hızınız ne kadar düşükse web site sıralamanız da o kadar aşağıda olacaktır.

Web site hızınızı analiz etmek ve web sitenizi daha hızlı hale getirmek noktasında profesyonel destek almak için formu doldurabilirsiniz.