Bir ritim, bir ses, farklı kültürler ve Fatima Spar…

Gerçek adı Nihal Şentürk olan Fatima Spar’ın alışılmışın dışında bir müzik anlayışı var. Aslen Karadenizli olan Avusturyalı göçmen ailenin biricik kızları Fatima Spar, güzel işler çıkarıyor. Türkiye’de çok bilinmese de yurt dışında yabancılara Türkçe Jazz yapan ender sanatçılardandır kendileri. Balkan, Türk ve Gypsy müziğini kendi besteleriyle birleştirip Punk ve Jazzla harmanlıyor. Bir de Freedom Fries adında grubu var. Grupta ne ararsan var. Avusturyalı, Ukraynalı, Makedon, Sırp…

2006 yılında “Zirzop”, 2008 yılında da “Trust” adında iki albümleri çıkmış. Şarkıların çoğu Türkçe seslendiriyor Fatima Spar. Dinleyenleri kültür yolculuğuna çıkaran bu güzel insanlar bence güzel bir ilgiyi hak ediyor. Özellikle farklı tınısı olan Fatima Spar’ın sesi sanki soğuk bir kış gününde sıcak şarabı yudumlayıp, karın yağışını izliyormuş hissi uyandırıyor. Ah ne güzel olurdu şimdi bir sıcak şarap değil mi?

“Çocuk sever gibi şarkı söylüyor.” demiş çoğu dinleyici. Hakikaten öyle. Beşikte bebeğini sallarken ninni söyleyen bir anne şefkati var sesinde. Hayatla dans eden bir havası, kıpır kıpır müziğiyle mutlaka dinlenmesi gereken seslerden biri.

Benim keyifli müzik keşfimde, dinlerken en keyif aldığım şarkısı “Bosa Noga” oldu. Mutlaka dinleyin, dinlettirin derim.

Zıpır müzik kraliçesi Fatima Spar! İyi ki varsın…