Evden Çalışmanın Avantajları

Koronavirüs tüm hayatımızı etkisi altına almayı başardı, birçoğumuz ofislerimizi eve taşıdık ve her işimizi evden yapmaya başladık. Fakat merak edilen asıl soru virüs bittikten sonra evden çalışmaya geçen şirketler olacak mı? Bu durumun avantajlarını ve dezavantajlarını sizler için yazdık.

Tercihini Yap: Evden Çalışmak mı Ofis mi?

1. Kendi Ofisinizi Kurun

İstediğiniz gibi bir ofis yaratmak, evden çalışmanın en büyük avantajıdır. Genelde iş verimliliğinin ancak bir çalışanın iyi bir ofis kurulumuna sahip olması durumunda iyi bir seviyede arttığı söylenir . Kendi zevklerinize göre bir ofis kurulumu yapabilirsiniz

2. Zamanınızı yönetin

Bu, evden çalışmanın çok önemli bir yönüdür, çünkü insanlar genellikle ruh hallerine göre kendi çalışma zamanlarına sahiptir. Kendi çalışma saatlerine sahip olmak çalışanın daha üretken olmasına ve istediği gibi çalışma özgürlüğüne yardımcı olacaktır. Ofisten eve gidip gelmek için zamandan tasarruf edilir.

3. Program Daha Kolay Oluşturulur

Bazen çoğumuz çalışmak için çok iyi ya da hissetmeyebiliyoruz. Evden çalışmak, kendi programınıza sahip olmanıza yardımcı olacak ve düzenli çalışmalardan mola vermeleri üretkenliğinizin artmasına yardımcı olacaktır. On dakika ara verseniz bile, bir fincan çay içerek veya bitkilerinizi sulayarak rahatça hareket edebilirsiniz.

4. Bağımsızlığın Geliştirilmesi

Kendi başınıza olmak, evden çalışmanın iyi bir parçasıdır. Etrafınızda size yardımcı olacak herhangi bir iş arkadaşınız olmadığı için, kişinin kendi başına çalışma konusunda daha profesyonel ve bağımsız olmasını sağlayacaktır. Evet, yardım etmek için teknolojik yönleriniz olabilir, ancak yine de kişinin kendi başına arama yapmak için zamanı olacaktır. Bu, kendi başınıza çalışırken yeteneğinizi artırmanıza ve beceri setinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

5. Bağlantıda Olmak Çok Kolaydır

Teknolojik gelişmeler hiçbir zaman bir kişinin diğer insanlarla temasını kesmedi. Günümüzde tüm işletmelerin e-postalar, telefon görüşmeleri, görüntülü sohbetler ve çok daha fazlası gibi birçok telekomünikasyon seçeneği var.Bu, varlığın gerekli olduğu her türlü acil sorunu çözmek için her zaman çalışanın hemen iletişime geçmesine yardımcı olacaktır.

6. Çalışma Hayatı Dengesi

Evden çalışmanın aile hayatınıza katılmanız için size çok fazla özgürlük sağlayabileceği anlamına gelmez. Ama yine de en çok ihtiyaç duyduğunuzda beraber olmak size iyi gelebilir. Bu durum, daha aktif olmanıza ve işinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

7. Daha Çok Sorumluluk

Bir çalışanın patron etrafta olmadığında veya ofis masasında olmadığında uyuşuk olma eğiliminde olduğu yaygın bir fikirdir ancak gerçek şu ki, daha fazla bağlılık sadece işleri kendi başına yapma sorumluluğu verildiğinde ortaya çıkar.Kişi kendi evinde bir şeyler yapmak için daha fazla bağlılık ve sorumluluk aldığından evden çalışmanın daha fazla yararı vardır.

8. Kendinize Zaman Ayırma

Yalnız çalışmanın bir diğer yararı da, kendiniz için daha fazla zamanınızın olması. İşlerinizi erkenden bitirip sevdiğiniz bir filmi izleyebilir, evcil hayvanınızla ilgilenebilirsiniz.

9. Kendi Patronunuz Olabilirsiniz

Evden çalışma hakkında en iyi şeylerden biri, kendi patronunuz olmanızdır. Bir işi bitirmek için kınanmak, azarlanmak ve bir kişi tarafından çağrılmak zorunda değilsiniz.Bunun sonucu olarak birisi tarafından baskı altında kalmayacaksınız. Kendi patronunuz olduğunuzda, işte başarılı olabilirsiniz, çünkü günün sonunda kendinizi daha iyi tanırsınız ve işinizin zirvesine çıkmanız için ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Evden Çalışmanın Dezavantajları

1. Güvenlik Sorunları

Ofis dışında bilgi paylaşma veya aktarma konusunda bir tür risk çıkabilir. Bu nedenle evden çalışmak zaman zaman bilgi güvenliği risklerine yol açabilir.Bazen bu durum, işverenlerin evden çalışmaya izin vermeme sebebi bile olabilir.

2. Artan Telekomünikasyon Maliyetleri

Bazen uzun süreli telekonferans çağrıları, normal toplantılar veya telefon görüşmeleri yoluyla durum güncellemeleri normalden daha pahalı olabilir. Yani, bazen bu evden çalışma seçeneği vermeyi engelleyebilir.

3. İletişim Sorunu

Cevapsız telefon görüşmeleri veya daha az veri bağlantısı, evden çalışırken bazı teknik gecikmelere neden olabilir.Evden çalışırken iletişim sorunları nedeniyle bazı zorluklar olabilir.

4. Tüm İşler Evden Uygun Değil

Bireysel mevcudiyetin çok gerekli olduğu işler vardır. Bu nedenle, evden çalışma iyi bir seçenek değildir.

5. Promosyonlar Göz Ardı Edilebilir

Ofisteki varlığınız eksik olabileceğinden, bir promosyon için şansınızı kaçırabilirsiniz. Bu aynı zamanda üst düzey kararlara katılmamaya da yol açabilir.

6. Disipsinsizlik

Çalışırken odaklanamamak evde birçok kez yaşanabilir. Disiplinin sürdürülmesi kişiden kişiye değişir. Bu nedenle evden çalışma bir dezavantaj olabilir.

7. Sosyal Hayat

Evden çalışmak da ofiste birkaç önemli olayı kaçırmanıza neden olabilir. Ofis arkadaşlarınızla yapabileceğiniz doğum günü etkinliklerive daha fazlası gibi günlük aktiviteleri kaçırmaya eğilimli olabilir.

8. Üşengeçlik

Evde çalışmanın bir diğer üzücü yanı, birçok şeyi ertelemeye başlayabilirsiniz. Bu aslında evde çalışan bir çok insana olur. Sadece uyuşuk olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo alırlar.

Etiketler: