Instagram’da Takipçi Satın Almadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Instagram hesabınızın takipçisinin yüksek olması bir marka, firma ya da influencer iseniz oldukça önemlidir. Instagram takipçinizi artırmanın birçok organik yöntemi vardır. Takipçileriniz ile kurduğunuz yakın bağ, fayda sağlayan içerikler paylaşma, kaliteli fotoğraf / video yükleme, Reels ve story alanlarını aktif kullanma size her zaman takipçi artışı olarak döner.

Ancak bazı durumlarda takipçinizin bir anda yükselmesini isteyebilirsiniz. Birçok kişi ya da firma bu noktada en kolay çözüm olan takipçi satın alma yöntemine başvuruyor. Bir anda hesabınızda bir sürü yeni takipçi görmek sizi mutlu edebilir ancak bu durumun hesabınıza verebileceği zararları hiç düşündünüz mü?
Organik İnsan olarak bu yazımızda takipçi satın almanın zararları üzerine odaklandık.

Güvenilirliğinizi Zedeler

Çok sayıda takipçiye sahip olmak, kullanıcıların sizi organik olarak takip etmelerini sağlayabilir ancak bu bir ihtimaldir. Çünkü günümüzde internet kullanıcıları artık bilinçli hareket ediyor. Hesabınızın çok takipçisi olduğunu görmeleri size güvenmeleri için yeterli değildir. Bunun yanı sıra “Etkileşim oranlarınız nasıl? Sizi takip edenler gerçek hesaplar mı?” gibi sorularının cevaplarını kullanıcılar profilinizde sadece 30 saniye geçirerek dahi bulabilir.

Etkileşim Oranınız Düşer

159

Gerçek takipçilere sahipseniz ve takipçilerinizin en aktif olduğu zamanları analiz edip bu saatlere paylaşım yapmaya dikkat ediyorsanız takipçi sayınız ve etkileşiminiz arasında bir orantı vardır. Örneğin 10.000 takipçiniz varsa organik 1.000 beğeni almanız normal bir ortalamadır. Ancak 10.000 sahte takipçiniz varsa gönderi etkileşimlerin 4-5 beğeni ile sınırlı kalabilir. Bu da profilinizin etkileşim oranlarının düşmesine ve istediğiniz kadar kullanıcıya ulaşamamanıza sebep olur.

Instagram Sahte Takipçileri Siliyor

Sürekli kendini geliştiren Instagram, yeni sistemleri ile bot takipçileri belirleyerek bu hesapları kaldırıyor. Yani Instagram uygulamada sahte takipçilerin olmasını istemiyor. Instagram’ın izlediği bu politika ile sahte takipçi kullanan kişisel hesaplar ya da firma hesapları tespit edilebilir hale geliyor. Takipçi satın alma yöntemi ile takipçi sayışınızı artırırsanız hem bunun için ayırdığınız bütçe hem de markanız zedelenir.

Satın Alınan Takipçiler İstatistiklerinizi ve Verilerinizi Olumsuz Etkiler

Bu kitlenin yüksek bir yüzdesi gerçek değilse, hedef kitlenizin markanızla ne kadar iyi bağlantı kurduğunu bilmeniz imkansız hale gelecektir. Yani Instagram’ın size sağladığı tüm veriler işe yaramaz hale gelecektir. Aylara göre etkileşim oranlarınızı, hesabınızı takip eden kişilerin yaş aralıklarını, cinsiyetleri, hangi saatlerde aktif olduklarını, sizi hangi şehir ya da bölgelerden takip ettiklerini doğru şekilde analiz edemezsiniz. Raporlaması ve ölçümlemesi yapılamayan bir kitleye uygun strateji geliştirmek de mümkün olmayacaktır.

Gönderilerinizin ne kadar iyi olduğunu veya gerçek kitlenizin ne düşündüğünü bilmiyorsanız, Instagram takipçilerinizi asla gerçek müşterilere dönüştüremezsiniz. Instagram’ın algoritması büyük ölçüde takipçilere değil etkileşime bağlıdır. Bu sebeple takipçi satın almak hem kısa hem de uzun vadede sorun yaratacaktır.