Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde bir Halloween varmış. Öyle ki herkes ondan korkarmış. Hatta adına gün bile yapılmış. Hadi gelin bugün Halloween neymiş ne değilmiş okuyup öğrenelim.

Nedir bu Halloween?

Valla duyumlarıma göre cadılar bayramını ilk kutlayanlar Kelt rahipleriymiş. Ve bu kutlamalar İsa’dan önce 700 yılına kadar uzanıyormuş. Ben de onların yalancısıyım. O zamanlar bu bayram 1 Kasım’da kutlanırmış. Sebebi ise hasat mevsiminin sonu olarak görüldüğü için. Sonraki yıllarda bu tarih 31 Ekim olarak değişmiş. Neden mi? İşte onu kimse bilmiyor.

Peki bu bayram nasıl ortaya çıkmış?

İşte bunu biliyorum. Toplanın başlıyorum anlatmaya.

Hasat mevsiminin bitiminden önceki gece insanlar doymak nedir bilmeyen kötü ruhları evlerinden uzaklaştırmak için kapılarına yiyecek bırakırlarmış. Festivale gidenler ise etrafta kötü ruhlar dolaşıyor diye onları korkutmak için hayalet, cadı kostümleri giyerlermiş. Bu yüzden Halloween’da bu tip kıyafetler giymek farzmış. Bence mantıklı.

Peki bu kabakların olayı ne?

Hadi onu da anlatayım. Yine efsaneye göre şeytanla oyun oynamayı seven bir çiftçi, emekçi abimiz varmış. Adı JACK. Bu çiftçi abimiz turpların içine kömür doldurup fener yaparmış ki etrafta dolaşan kötü ruhlar korkup uzaklaşsın diye. 1800’lerdeki kıtlıktan dolayı Amerika’ya turp götürülememiş ve yerine Amerika’da bol bulunan balkabaklarını kullanmaya başlamışlar. Açılın kötü ruhlar, balkabakları geliyooor !

Bu efsaneler muhabbeti hoşuma gitti, iki kelam daha edip sizlere veda edeyim 🙂

Gelelim bir diğer efsanemize. O dönemlerde kızlarımız cadılar bayramının ateşinde terlerlermiş. Sebebi ise terleyip ateşin içinde müstakbel eşlerini göreceklerine inanırlarmış. Bu gelenek şimdilerde var mı bilmiyorum ama ben akşam bir deneyeceğim 🙂

Vee son efsanemiz tarihin en büyük sihirbazı olan Houdini ile ilgili. Şimdi bu beyefendi gizemli ve korku dolu gösterileriyle tanınıyor ve haliyle 31 Ekim gecesi öldüğü için bu durumunda Halloween ile ilgisi olduğu düşünülüyor. Gerçeği söylüyorum. Adamcağızın ölüm sebebi aslında apandist imiş. Mekanın cennet olsun sevgili Houdini 🙁

Bu 31 Ekim gecesinde her ne oluyorsa bu bayrama yoruyorlar. Amaaan siz boşverin rivayetleri. Giyelim kostümlerimizi güzel güzel eğlenelim. Kötü ruhları korkutmak için süslenelim.

Herkese hayırlı Halloweenler efenim 🙂