Süper Uygulama

Twitter’ın Elon Musk tarafından alınmasından sonra “mavi kuşun” akıbetinin ne olacağı merak konusu olmuştu. Elon Musk, Twitter’a dair planlarını ise yine twitter üzerinden paylaştığı bir tweet ile dile getirmişti. Kendileri Twitter’ı bir X uygulaması yani süper uygulama haline getirmek gibi bir hayale sahipti.

 

Öncelikle süper uygulama nedir? Buna bir bakalım. Süper uygulama mesajlaşma, alışveriş, finans gibi birbirinden farklı hizmetlerin tek bir uygulama üzerinden yapılabilmesine deniyor. Telefonlarımızın hafızasını işgal eden; her ürün ve hizmet içinn ayrı birer uygulamanın olduğu düşünüldüğünde Twitter’ın süper uygulamaya dönüştürülecek olması kulağa şahane bir fikir gibi geliyor. Peki ya şu Twitter Blue mevsuzu nedir? Buna bir değinmek istiyorum.

twitter elon musk

Twitter Blue, Twitter’da abonelik hizmetinin yeniden başlatılması demek oluyor ve  bu oldukça kafa karıştırıcı. Elon Musk’ın Nisan ayında Twitter’ı satın almasından bu yana Twitter üzerinden para kazanma ve platformun dinamiklerini sarsma stratejileri arasında yer alıyor. Twitter Blue, kısaca Twitter üzerinden edindiğiniz mevcut sosyal medya deneyiminize ek olarak bazı özellikleri sunan ücretli bir servis olarak tanımlanabilir. 

 

Bu ek servis, beğendiğiniz tweetleri kaydedebilmenize, sonrasında birden fazla klasör oluşturup tweetlere dilediğinizde bakabileceğiniz kişisel arşiv özelliği sunuyor. Twitter üzerinden paylaştığını tweetlerde bir yazım hatasını fark ettiğinizde bu hatayı düzeltmenin tek yolu tweeti silmek ve yeniden yazıp tekrar paylaşmaktı; bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilen bilir. İşte Twitter Blue aboneliğiniz olunca tweetinizi silmeden düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca Twitter Blue aboneleri uygulama içi temayı ve tema renklerini özelleştirebiliyor. Bununla da kalmayıp Android ve iOS cihazlardaki uygulama simgesini de değiştirebiliyor. Twitter Blue aboneleri için uygulama içi reklamların azaltılması ve genişletilmiş video içeriğini paylaşma seçenekleri de mevcut. E tabi atlamayalım hesabınız incelendikten sonra profilinizin yanına mavi bir onay  yani “tik” işareti geliyor.

elon musk twitter

 

 

 

 

 

 

 

The New York Times 

 

Twitter mavi onay işareti 

 

Twitter Blue’nun şu anda sunduğu en dikkate değer ve açıkçası tartışmalı özellik, mavi onay rozetidir. Aktif Twitter Blue abonelikleri olan hesapların aslında Twitter’ın önceki doğrulama standartlarına göre incelenip doğrulandığı anlamına gelmiyor. Aslında, onay işaretlerini yalnızca abonelikleri sonucunda alan Twitter Blue aboneleri, bir doğrulama sürecine tabi tutulmuyor. Twitter Blue mavi onay işareti, yalnızca hesabın aktif bir Twitter Blue aboneliğine sahip olduğunu gösterecek. Anlayacağınız ortalık biraz karıştı. Gelelim fiyata Twitter Blue Türkiye abonelik fiyatı  aylık 110 tl.

 

Bununla birlikte, Twitter Blue aboneliğinde dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Twitter Blue aboneliği size yukarıdaki özellikleri kullanma vaadi verse de kullanamayacağınız mecralar var. Birincisi, bu ekstra özelliklere erişiminiz olsa da, bunların tümü her platformda mevcut değil.. Örneğin, yer işareti klasörleri özelliği tüm platformlarda (iOS, Android ve web) mevcutken, özel uygulama simgeleri seçeneği yalnızca iOS ve Android için uygun. Özel renk temaları seçeneği ise  yalnızca iOS için var.

 

Elon Musk, bir röportajında Çin’de kullanılan süper uygulama WeChat’i kopyalayabileceklerine dair ifadeleri kullanıyor. Aslında zaman bize Twitter’ın süper uygulamaya dönüşüp dönüşmeyeceğini gösterecek. Bakalım bizleri neler bekliyor…