Sosyal Medyada Mental Sağlığı Korumanın Yolları

 

Şüphesiz ki internet hayatımıza girdikten sonra yaşam şekillerimizde benzersiz değişimler yarattı. İletişim, öğrenme ve eğlence gibi çeşitli alanlarda sayısız yeni fırsatlar sağladı. Ancak bununla birlikte, özellikle akıl sağlığı söz konusu olduğunda, bazı zorlukları da beraberinde getirdi. 

 

Sosyal medyanın ve çevrimiçi iletişimin yükselişiyle, depresif ve endişeli ruh halinde olmak her zamankinden daha kolay bir hale geldi. Çünkü sosyal medya aracılığıyla her gün birbirinden farklı içeriklere denk gelebiliyoruz. Dijital medya okuryazarlığı bu sebeple günümüzde çok büyük bir önem kazanmış durumdadır. Bu blog gönderisinde, çevrimiçi ortamda ruh sağlığınızı nasıl koruyacağınız konusunda bazı ipuçları sunmak istiyoruz.

1- Dijital Sınırlarınızı Belirleyin

 

İnternette ruh sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri kullanım alanlarınıza ve kullanım sürelerinize sınırlar koymaktır. Bu, sosyal medya kullanımınızı gün içerisinde belirli bir süre ile sınırlamaya karar vermek veya e-postanızı kontrol etmek için günün belirli saatlerini ayırmak kadar basit olabilir. Sınırlar belirleyerek bunalmaktan kendinizi koruyabilir ve internette gereksiz yere çok fazla zaman harcamadığınızdan emin olabilirsiniz.

woman is engaged in the restoration of her mental 2022 11 15 21 14 57 utc min

2- Sosyal Medya Kullanımınızı Yönetin

 

Sosyal medya, arkadaşlar ve aile ile bağlantıda kalmak için güçlü bir araç olabilir. Ancak aynı zamanda önemli bir stres ve endişe kaynağı da olabilir. Çevrimiçi ruh sağlığınızı korumanın en iyi yollarından biri, sosyal medya kullanımınıza dikkat etmektir. Bu, sosyal medyada ne kadar zaman harcadığınızın ve bunun ruh halinizi nasıl etkilediğinin farkında olmanız anlamına gelir. Sosyal medyanın sizi endişeli veya depresif hissettirdiğini fark ederseniz, ara vermenin zamanı gelmiş olabilir.

 

Hangi içerikleri takip etmek istediğinizi ve hangi kanallar üzerinden dijital olarak beslenmek istediğinize karar vermeniz lehinize olacaktır. Filtrelendirilmiş içerik tüketimine ek olarak zaman zaman sosyal medya detoksları yapmak da sizlerin ruh halini anlamlı şekilde düzenleyecektir.

3- Olumsuz Medya Üreticilerinden Kaçının

 

İnternet üzerinde ne yazık ki sizleri tetikleyecek veya rahatsız hissettirecek birçok içerik üreticisi olabilir. Bu kanallar, toksik ve spam içeren paylaşımlarda bulunabiliyor. Bu tarzda, yani kendinizi kötü hissetmenize neden olan sosyal medya hesaplarını takip etmemeniz ve olumsuz veya zararlı içerik tanıttığı bilinen belirli web sitelerinden kaçınmanız anlamına gelmektedir. Bu tarz hesaplar ve platformlar yerine sizleri iyi hissettirecek ve vizyonunuza anlamlı katkıları olacak içerik üreticilerini bulmanızı tavsiye ederiz. Olumsuzluktan kaçınarak, ruh sağlığınızı korumaya ve daha olumlu bir bakış açısı sürdürmeye yardımcı olabilirsiniz.

 

smiling young people enjoying nature beside tents 2022 02 08 22 39 24 utc min

4- Güvenilir Kullanıcılar ile İletişim Kurun

 

İnternetin en güzel yanlarından biri, dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde dünyanın herhangi bir yerinden başka insanlarla bağlantı kurmamıza izin vermesidir. Ancak, bu bağlantıların güvenilir ve gerçek kişiler olduğundan emin olmak önemlidir. Çevrimiçi destek gruplarına veya paylaşım forumlara katılmak, benzer deneyimler yaşayan diğer kişilerle bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. Bu tarz olumlu birliktelikler amaçlarınıza ve geleceğinize değerli bir destek kaynağı sağlayabilir.

5- Kişisel Zamanlar Oluşturun

 

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak iyi bir ruh sağlığını korumak adına kendimizle baş başa kaldığımız vakitler oluşturmak önemlidir. Bunu meditasyon yapmak, düzenli egzersiz yapmak veya size neşe getiren bir hobi bulmak için zaman ayırmak gibi düşünebilirsiniz. Kendinize özen göstererek, tükenmişliği önlemeye ve olumlu bir bakış açısını korumaya yardımcı olabilirsiniz.

6- Dijital Detoks Süreçleri Kurgulayın

 

Bazen mental sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey internete tamamen ara vermektir. Bu dijital bir detoks yapmaktır yani birkaç gün veya birkaç hafta sosyal medyadan uzaklaşmak anlamına gelmektedir. İnternet bağlantınızı keserek, kendinizi yeniden şarj etmek ve zihinsel sağlığınıza odaklanmak için zaman tanıyabilirsiniz. Tamamen uzaklaşamazsanız bile belli bir uygulamaya yönelik de detoks kurgusu inşa edebilirsiniz.

 

young woman sit in cozy office space or at home si 2022 01 21 19 42 11 utc min

7- Gerektiğinde Yardım İsteyin

Mental sağlığınız konusunda endişeleriniz varsa ihtiyacınız doğrultusunda yardım istemeniz önemlidir. Örneğin, bir terapist veya danışmanla konuşmak, bir destek grubuna ulaşmak veya güvenilir bir arkadaş veya aile üyesiyle konuşmak gibi düşünebilirsiniz. Yardım istemekte utanılacak bir durum asla yoktur ve ihtiyacınız olan desteği almak, iyi bir ruh sağlığını korumada büyük bir fark yaratacaktır. Unutmayın, sizden daha kıymetli hiçbir şey yok bu hayatta!

 

Sonuç olarak, internet hayatımızı birçok yönden değiştirdi ama aynı zamanda mental sağlık söz konusu olduğunda bazı benzersiz zorlukları da beraberinde getirdi. Sınırlar belirleyerek, sosyal medya kullanımına dikkat ederek, olumsuzluktan kaçınarak, başkalarıyla bağlantı kurarak, kişisel bakım yaparak, ara vererek ve gerektiğinde yardım isteyerek ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz. Böylelikle çevrimiçi bir ortamda olumlu şekilde yaşamınızı sürdürmeye devam edersiniz. Unutmayın, ruh sağlığınız da fiziksel sağlığınız kadar önemlidir ve kendinize iyi bakmanız mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemlidir.