Renkler, Satın Alma Psikolojisini Etkiliyor

Ürün satın alma sürecinizin tamamen kendi kontrolünüzde olduğunu ve kendi istekleriniz doğrultusunda ürün satın aldığını düşünüyorsanız bu yazımızı okuduktan sonra fikriniz tamamen değişebilir.

Her gün kullandığımız ve düzenli olarak satın aldığımız ürünleri tercih ederken, ürün ambalajının karar verme sürecimiz üzerinde oldukça etkili olduğunu birçoğumuz fark etmiyoruz. Oysa renkler, tercihlerimizi direkt etkiliyor. Markalar, renklerin gücünün farkında ve bu güçten en doğru şekilde faydalanabilmek için ürün ambalajlarını en ince ayrıntısına kadar planlıyorlar.

Siz de kendi markanızı kurmak, yeni ürünler üretmek ya da alıverişlerinizin ne kadarını kendi tercihleriniz ile yaptığınızı anlamak için renklerin satın alma psikolojisini nasıl etkilediğini öğrenmek ister misiniz?

Organik İnsan olarak bu yazımızda, renklerin cezbedici dünyasının satın alma alışkanlıkları üzerindeki etkisini inceledik.

Ürün Satın Alma Süreci Nasıl İşler?

Renklerin, insan beyni üzerindeki etkisi oldukça muazzam. Örneğin; renkli reklamlar, siyah beyaz reklamlara oranla %42 daha çok algılanıyor. Renklerin gücünün farkında olan reklamcılar, bu avantajı markalarının bilinirliğini ve satışlarını arttırmak için harika birşekilde kullanabiliyor.

İstatistikler, %84.7 oranındaki tüketicinin ürün satın alırken ambalaj rengine dikkat ettiğini ve ambalaj rengini baz alarak ürün satın aldığını gösteriyor.

Ürün satın alırken, ilk olarak dış görünüşüne bakılıyor. Ürünün dış görünüşüne bakıp tercih edenler %93 oranındayken ürünün dokusuna göre karar verenler %6’lık bir kısmı kapsıyor. Ses ve koku faktörlerini dikkate alanların oranı ise sadece %1.

Araştırmalar, insanların herhangi bir ürünü ilk gördüklerinde 90 saniye içinde bilinçaltlarının ürün hakkında bir karar verdiğini ortaya koyuyor. Bu değerlendirmenin % 62- % 90’ı yalnızca renklere dayanıyor.

Kırmızı

kırmızı

Kırmızı, kalp atışımızı hızlandıran, uyarıcı bir etkiye sahip. Canlı ve yüksek enerjili bir renk olan kırmızının dikkat çekici yönü markalar için büyük bir avantaj oluşturuyor. Bu sebeple özellikle indirim duyurularında çok sık tercih ediliyor. Kırmızı renginin kullanılmadığı bir indirim duyurusu düşünemiyoruz!

Kırmızı aynı zamanda açlık hissi uyandıran bir etkiye sahip. İştahı arttıran ve hızlı karar vermeye yardımcı olan kırmızı rengini, ünlü fastfood zincirlerinde yoğun bir şekilde görebilirsiniz.

kırmızı

Ayrıca, tutkuyu da simgeleyen kırmızı, özellikle aşk temalı ürünlerde ve kıyafetlerde çok sık tercih ediliyor. Sevgililer Günü’nde her yerin kırmızıya bürünmesi tesadüf değil.

Sarı

sarı

Neşenin, iyimserliğin ve sıcaklığın rengi sarı kişilerde olumlu duygular çağrıştırıyor. Bu sebeple mağaza vitrinlerinde de sık sık sarı rengini görebilirsiniz. Bir nevi, cesaret verici etki uyandıran sarı rengi, alışveriş yapmaya teşvik eder.

sarı

Netlik ve iletişim anlamına gelen sarı rengine uzun süre bakmak, gözlerin yorulmasına ve zorlanmasına sebep olabilir ancak sarı renginin kullanıldığı alanlar zaten uzun süre bakılmak üzerine tasarlanmamıştır. Sarı renginin genel kullanım amacı dikkat çekmektir. Örneğin, trafikte yoğun araç akışı içerisinde dahi taksileri ayırt etmek ve taksilere ihtiyaç duyduğumuz onda onları fark etmek oldukça kolaydır.

Mavi

mavi

Kurumsal firmalar için harika bir renktir. Sakinlik ve huzuru temsil eder. Güven duygusunu arttırır. Mavinin su rengi olması, kullanıldığı alanlarda veya ürünlerde ferahlık, barış, dinginlik hislerinin hakim olmasını sağlar.

mavi2

Sakinleştirici ve tansiyonu düşürücü bir etkisi olan mavi, bankalarda çok sık tercih edilir. Bu tarz yüksek meblağlı paraların olduğu alanlar için oldukça uygun bir renktir. Yüksek miktarlı para akışlarının ya da satışların odaklı, hızlı ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesini kolaylaştırır.
Mavi, ofislerde de çok sık tercih edilir.

Turuncu

turuncu

Heyecanı ve coşkuyu ifade eden turuncu rengi, hemen harekete geçmek ve düşünceleri eyleme dönüştürmeyi hızlandırmak için kullanılır. Örneğin; herhangi bir online platformda alışveriş yaparken satın al butonunun ya da bir siteye üye olmak istediğinizde hemen üye ol butonunun turuncu olması, kişileri hızlı bir şekilde harekete geçmeye teşvik eder.

turuncu2

Turuncu renginin en önemli etkisi, düşünmeden harekete geçmeye teşvik etmesidir. Büyük ofisler, müşteri görüşmeleri yaptıkları alanlarda turuncu rengini ağırlıklı olarak kullanır. Böylece müşteri görüşmeleri daha kısa sürede ve istenilen şekilde sonlanabilir.

Yeşil

yesil

Sağlığın ve doğanın rengi olan yeşil, özellikle son dönemde etkisi artan sürdürülebilir yaşam ve geri dönüşüm gibi faydalı oluşumlarda sık sık tercih edilmektedir.

yesil2

Daha yaşanılabilir bir dünya ve temiz enerjinin önem kazandığı günümüzde, yeşil rengi de firmalarca daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.
Müşterilerin rahatlamasını amaçlayan mağazalarda da yeşil rengi tercih edilir.

Mor

mor

Sanatın rengi olarak kabul edilen mor, en ilham verici renklerden biridir. Özellikle sarı rengi ile birleştiğinde oldukça uyumlu tasarımların oluşmasını sağlayabilir.

mor2

Mor, kozmetik sektöründe sık tercih edilen renkler arasındadır. Güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılan mor; yaratıcı, hayal gücü yüksek ve bilge markayı temsil eder.