Pantone 2022 Yılının Rengini Açıkladı: Very Peri

Global renk otoritesi Pantone bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi senenin rengini açıkladı. Bu senenin rengi daha önceden Pantone kataloğunda olmayan yepyeni bir renk. Huzuru çağrıştıran mavi renk ile canlılığı temsil eden kırmızı alt tonunun karışımı olan ‘’Very Peri’’ 2022 yılının rengi oldu.

Pantone yetkililerinden Leatrice Eiseman yeni bir renk oluşturmanın kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. PANTONE 17-3839 kodlu Very Peri renginin güveni ve huzuru temsil eden mavi renk skalasına yeni bir etki getireceğini belirten Leatrice Eiseman yeni bir renk oluşturmanın yaratıcılığı da cesaretlendireceğini sözlerine ekledi.

1 pantone 2

Eğlenceli, neşeli ve dinamik bir renk olan Very Peri renginin yılın temasıyla da ortak ögeleri bulunmaktadır. Diğer bir Pantone yetkilisi olan Laurie Pressman, toplumdaki bireyler için renklerin aslında kendini ifade ediş biçimi olduğunu ve insanların duygularını, fikirlerini ve psikolojik durumlarını ifade etmede renkleri bir araç olarak kullandıklarını dile getirdi.

Ayrıca rengin çok önemli bir iletişim kanalı olduğunu ifade eden Laurie Pressman toplum bireylerinin birbiri ile iletişim kurmasındaki en önemli aracın renkler olduğundan söz etti.

Oluşturulan bu yeni mavi mor karışımlı rengin yenilik hissini insanlara vermesi amaçlanıyor. 2022 yılında vurgulanmak istenen noktanın değişim olduğunu ifade eden Pantone yetkilileri bu sebeple yeni bir renk oluşturmanın istenen mesajı vermede önemli bir adım olduğunu ifade ettiler. Very Peri rengi tam da içinde bulunduğu dönemi temsil eden, yenilikçi ve yaratıcı yönleriyle ikonik bir renk olacağa benziyor.

 

1 pan

2021 yılında da aynı stratejiyi izleyerek içinde bulunduğu dönemi temsil edecek iki renk açıklayan Pantone Renk Enstitüsü 17-5204 kodlu Ultimate Grey ile 13-0647 kodlu Illuminating rengini yılın rengi seçmişti. Birbirine zıt iki rengi yılın rengi seçmesindeki amaç ise, her şeye en baştan başlama ve sıfırdan keşfetme sürecini bu birbirine zıt iki rengin yansıttığını düşünmeleriydi. Pantone, 2021 yılı için seçtiği birbirine zıt bu iki rengin umudu ve iyimserliği yansıtan bir eşleşme olduğu düşünmüş bu sebeple de geçtiğimiz yıl bu renkleri seçmişti.