Oscar Ödülleri Sahipleriyle Buluştu

Sinemaseverler tarafından sinema dünyasının en prestijli ödüllerinin sahipleri ile buluştuğu Oscar Ödül Töreni her sene merakla bekleniyor. Bizler de her sene olduğu gibi 2023 yılında da Oscar Ödül Törenini; adaylıkların açıklanmasını sonrasında da kazananları öğreneceğimiz o ihtişamlı geceyi iple çektik. Acaba, amansız bir rekabetin içerisinde kendilerini bulan, birbirinden başarılı bu seneki Oscar adayı olan yapımlardan hangileri 3.8 kg ağırlığındaki heykelciklerden kazandı?

Minik bir bilgi molası:

35b2ab4f4d8216e42e962a00681a0aae

Bu heykelcikler Metro Golden Mayer baş sanat direktörü olan Cedric Gibbons tarafından tasarlandı. Gibbons’ın asistanı Frederic Hope, orijinal siyah mermer zeminin tasarımına imzasını atar. Heykeltraş George Stanley tasarımı şimdiki heykel çizgilerini kazandırır. Ve son dokunuş California Bronz Döküm  Enstitüsü’nde gelir: Oscar heykelciği 24 karat altınla kaplanır.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 12 Mart’ta gerçekleşen törende En İyi Film dalında yarışacak filmler arasında ‘All Quiet on the Western Front”, “Avatar: The Way of Water” ve “Top GunMaverick” adlı filmler yer aldı.

Altın Küre ödüllü “Everything Everywhere All At Once” filmi, Oscar’da 11 dalda adaylığını koyarak dikkatleri üzerine çekmişti. Bir de bu yıl 95’incisi düzenlenen Akademi Ödülleri’nde ‘as bayrakları ,as as’ dedirtecek bir ayrıntı da var ki,  TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness)”, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar’a aday olarak gösterildi.

Oscar Tarihçesi;

Orijinal adı, Academy Award of Merit olan sinema çevrelerinde Akademi Ödülleri olarak bilinen Oscar Ödülleri, ilk kez 1930’da radyoda ve yine ilk kez 1953’te televizyonda yayınlandı. Film endüstrisindeki sanatsal ve teknik başarıyı onurlandırmak için düzenlenen bu gecede dağıtılan ödüller, birçok kişi tarafından dünya çapında eğlence endüstrisindeki en prestijli ve önemli ödüller olarak kabul ediliyor. Akademi Ödülleri, her yıl Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından, Akademi’nin üyeleri tarafından değerlendiriliyor.

94856752 008d7d94 804e 4121 8969 6670074cdd99.jpg“Reuters”

2023 Oscar Ödülleri

Oscar Ödülleri, Kaliforniya’da yer alan Dolby Theatre’da gerçekleşti. Sinema dünyasının en başarılı isimleri ve filmlerinin seçildiği 2023 Oscar Ödülleri’nin sunuculuğunu ise Jimmy Kimmel yaptı. Törende En İyi Film Ödülü’nü “Everything Everywhere All at Once” alırken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Michelle Yeoh, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü de Brendan Fraser aldı.

 

Çılgın bir aile draması olan “Everything Everywhere All at Once” ödüllerin hepsini silip süpürdü. Tabiri caizse her dalda aynı anda yer aldı… Yapımcılar Birliği, Yönetmenler Birliği, Screen Actors Guild ve Independent Spirit ödüllerinde en yüksek dereceler dahil olmak üzere her yerde ödül alan film, 95. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödülü ile taçlandırılmış olması şaşırtmadı.

 

Çılgın çoklu evren macerasını anlatan bu film hakkında ele aldığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz: Bir His Curcunası: Her Şey Her Yerde Aynı Anda  

 

Film aynı zamanda En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini de aldı Filmin başrol oyuncusu Michelle Yeoh, En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan ilk Asyalı olmasıyla da önem teşkil ediyor. Yeoh şunları söyledi: “Bunu dünyadaki tüm annelere ithaf etmeliyim çünkü onlar süper kahramanlar ve onlar olmadan hiçbirimiz bu gece burada olmazdık.”  Yazar-yönetmen Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanan üçüncü ikili olarak Oscar tarihine geçti. Scheinert, “Bunu annelere adamak istiyoruz” dedi. Gecenin bir diğer kazananı, En İyi Uluslararası Film, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Yapım Tasarımı ve En İyi Sinematografi olmak üzere dört Oscar kazanan Netflix savaş draması “All Quiet on the Western Front” oldu.

 

Austin Butler Angela Bassett Michelle Yeoh and More to Present at PGA Awards 2023

“ecommercemedical.com” 2023, Angela Bassett, Austin Butler, Brendan Fraser, Michelle Yeoh

 

Diğer yandan önemli bir oyunculuk başarısı elde eden Brendan Fraser, geri dönüş filmi olan The Whale’daki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.  En İyi Belgesel Ödülü, Rus muhalefet lideri Alexei Navalny ve 2020 zehirlenmesiyle ilgili olayları konu alan Navalny’ye gitti. Yönetmen Daniel Roher yaptığı konuşmada ödülü Navalny’ye ve dünyanın dört bir yanındaki siyasi mahkumlara adadı ve şunları söyledi: “Alexei, dünya dünyaya verdiğin hayati mesajı unutmadı.”

 

Bir de belki bütün kazanan filmleri tek tek izlemek isterseniz, çünkü biz istiyoruz, Oscar kazananların tam listesi;

 

En İyi Film: Her Şey Her Yerde Aynı Anda

En İyi Yönetmen: Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

En İyi Kadın Oyuncu: Michelle Yeoh (Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

En İyi Erkek Oyuncu: Brendan Fraser (Balina)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis (Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan (Her Şey Her Yerde Aynı Anda)

En İyi Kurgu: Her Şey Her Yerde Aynı Anda – Paul Rogers

En İyi Görüntü Yönetmeni: Batı Cephesinde Her Şey Sessiz – James Friend

En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film: Batı Cephesinde Her Şey Sessiz (Almanya)

En İyi Uyarlama Senaryo: Konuşan Kadınlar- Sarah Polley

En İyi Özgün Senaryo: Her Şey Her Yerde Aynı Anda – Daniel Kwan ve Daniel Scheinert

En İyi Belgesel Film: Navalny – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller ve Shane Boris

En İyi Animasyon Filmi: Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar ve Alex Bulkley

En İyi Orijinal Şarkı: “RRR”den “Naatu Naatu” – M.M. Keeravaani

En İyi Ses: Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon ve Mark Taylor

En İyi Orijinal Müzik: Batı Cephesinde Her Şey Sessiz – Volker Bertelmann

En İyi Görsel Efekt: Suyun Yolu: Avatar – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon ve Daniel Barrett

En İyi Yapım Tasarımı: Batı Cephesinde Her Şey Sessiz – Yapım tasarımı Christian M. Goldbeck, set dekorasyonu Ernestine Hipper

En İyi Kostüm Tasarımı: Black Panther: Wakanda Forever – Ruth E. Carter

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Balina – Adrien Morot, Judy Chin ve Anne Marie Bradley

En İyi Kısa Animasyon Filmi: The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – Charlie Mackesy ve Matthew Freud

En İyi Kısa Belgesel Film: Filler Aşkına – Kartiki Gonsalves ve Guneet Monga

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Filmi: An Irish Goodbye – Tom Berkeley ve Ross White