Akıllı telefonunuz olmadan yaşayabilir misiniz? Elbette yaşayabilirsiniz ama telefon olmadan, sosyal medyayı kullanmadan durabilmek yürek ister dediğinizi duyar gibiyim.                 

Cambridge Dictionary her yıl, yılın kelimesini belirliyor. 2018’in kelimesini ise nomofobiolarak belirledi. Aslında kulağımıza çok yabancı bir kelime değil nomofobi. Herkesin hayatında zorlandığı fobiler bulunmakta. Yalnızlık fobisi, yükseklik fobisi, kapalı alan fobisi vs. Bu gibi fobilere örneğimiz bol. Nomofobi de bunlardan biri.

Cep telefonundan uzak kalma korkusu!

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, cep telefonlarına karşı bu denli bağlılığın sebebi, insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma isteğinden kaynaklanıyor. Sürekli temas etme ihtiyacından dolayı, kişiler telefonlarını kaybettiklerinde veya şarjları bittiğinde bu korkunun daha fazla arttığı söyleniyor.

Şimdi durup düşünelim. Aslında elimizin altında bulunan cihazlar sadece cep telefonu değil. Günümüze baktığımızda artık telefonlar, ikinci dünyamız haline gelmiş durumda. Sosyal medyada geçirdiğimiz saatler, oynanan oyunlar, ödeme aracı uygulamaları, alışveriş uygulamaları… zamanımızın çoğunu bu küçük aletlerde geçirdiğimiz için kopmak neredeyse imkânsız hale geldi. Dolayısıyla telefonları hayatımızdan kendi isteğimizle çıkarmadığımız sürece endişelenmemiz normal gelebilir. Anormal olan durum ise şu; telefonlar hayatımızda belli bir süre olmadığında bunun bir hastalığa dönüşmesi.

Telefonunuz yokken kendinizi eksik hissediyorsanız,

Telefonunuz yanınızdayken bile kontrol amaçlı temas halindeyseniz,

Şarjınız yokken kendinizi çaresiz hissediyorsanız,

Telefonunuzu bir yerlerde unutma gibi endişeleriniz fazlaysa,

Son olarak telefonunuz olmayınca baş dönmesi, nefes almada zorluk, mide krampları ve kalp çarpıntısı oluyorsa sizde nomofobiksiniz.

Nomofobiyi yenmek için ise yapmamız gerekenler çok basit. Yeni arkadaşlar edinerek, kitap okuyarak, sinemaya giderek, spor ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yaparak, düzenli yapılabilecek programlara katılarak ve bunun gibi birçok aktiviteyi listeleyerek nomofobiyi yenmek mümkün.

Tabi bu yazıyı okurken bile elinizde bir telefon olduğunu unutmayın.