Hepimiz bir şeyi almaya karar vermeden önce bir Google amcaya soruyoruz… Hangi marka daha iyidir? Hangi renk daha güzeldir? Daha sonra kullanıcı yorumlarına bakıyoruz. Her şeyin hızla üretilip tüketildiği ve çok fazla seçeneğin olduğu günümüzde ürünlerin  arasından en iyisini kendimizce arıyoruz

Küçük markaların umursayacakları çok az şey varmış gibi görünüyor. Markaların müşterilerin geri bildirime çok az yer verdiğine rastlıyoruz. Sosyal medya uygulamaları ve sektörlerin dijitalleşmesi ile birlikte insanların markalar ve hizmetler hakkındaki görüşlerini çevrimiçi olarak çeşitli platformlarda her zaman ifade edebilecekleri bir çağda yaşıyoruz.

Alışveriş yaparken kararlarımızı doğrudan bu denli etkileyen çevrimiçi platformlar varken potansiyel sorunlardan kaçınmak için, dijital pazarlama profesyonellerinin markalarının çevrimiçi itibarını yönetmenin etkili yollarını bulmaları gerekiyor. 

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi, bir marka, işletme veya kişi hakkında olumlu bir kamuoyu algısı yaratmayı amaçlayan çok yönlü bir kavramdır. Online itibar yönetimi, itibarın izlenmesini, markaya zarar verebilecek herhangi bir içerik veya müşteri geri bildiriminin dikkatlice incelenmesini ve bir kurumun itibarına zarar verebilecek sorunları önlemek ve çözmek için stratejiler üretmeyi içerir.

 

Online İtibar Yönetimi Nasıl Olur?

Özetle, markanızın internet üzerindeki itibarını izlemek, korumak ve yönetmektir. Online itibar yönetimi, işletmenizin uygun şekilde temsil edilmesini ve potansiyel müşterilerin kim olduğunu ve ne yaptığınız hakkında harika bir izlenim bırakmasını sağlamak ile ilgilidir.

 

 

İtibar Yönetimi Çevrimiçi İşletmeniz İçin Neden Önemli?

İtibar Yönetimi Çevrimiçi İşletmeniz İçin Neden Önemli?

Satın Alma Kararları Üzerindeki Etkisi

Alıcıların çoğu satın alma işlemi yapmadan önce internet üzerinden araştırma yaptığından, web üzerinde görünme şekliniz, nihai kararlarında yap ya da yapma faktörü gibi net bir anlam taşır. Online itibarınız, işletmenizin yeterince güvenilir olup olmadığını belirlemek adına  müşterileriniz için gerçekten bir iş kalite kontrol alanıdır.

Tüketicilerin çoğu kullanıcı yorum ve incelemelerini kişisel tavsiyeler olarak değerlendiriyor. Bu tavsiyelere bir arkadaşından gelmiş ürün hakkında birer ipucuymuş gibi güveniyor. Haberlerin orman yangını gibi yayıldığı sosyal medya çağında geri bildirim, yorum ve kullanıcı fikri çok önemli. 

 

 

Olumsuz Yorumlar Önemli 

Olumsuz Yorumlar Önemli 

İnternet neredeyse her şeyi hafızasında tutar. İnsanlar işletmeniz, markanız ya da ürününüz hakkında ne söylerlerse söylesinler muhtemelen bunlar internette kalacaktır. Olumsuz yorumlara karşı tutumunuz online itibar  için çok önemlidir. Uygun bir yanıt kullanarak, mutsuz bir müşteriyi sadık bir hayrana dönüştürebilirsiniz..

 

Geri Bildirim Kültürü

Online itibarınızı yönetmenin kritik bir parçasını geri bildirimler oluşturur. Ürün veya hizmetlerin ile ilgili müşteri memnuniyeti ve geri bildirim hakkında bazı yararlı bilgiler toplayarak gelişim sağlayabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz etki için müşterileriniz önemli bir paydaştır. Bazı anketler düzenlemeden ve müşteri geri bildirimi diye dünyayı dolaşmadan önce, müşterilerinizin işletmeniz hakkında söylediklerine kulak asın.

 

Yazımızı beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazlasını okumak için blogumuzu ziyaret edin.