Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artarken beraberinde farklı yenilikleri ve farklı kavramları da getiriyor. Bunlardan biri mobil reklamcılık  bir diğeri de mobil pazarlama kavramı.  Bu yazı da mobil reklamcılık ve mobil pazarlama nedir? Sorusunu cevap verecek ve bu kavramlar üzerine odaklanacağız.

 

Pazarlama, kişisel ve örgütsel amaçlara ulaşmayı sağlayacak değişimi meydana çıkarabilmek için mal, hizmet ve fikirlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tutundurulmasına yönelik planlama ve uygulama süreci. Pazarlamanın bir parçası ve alt dalı olan reklam, belirli bir ürün veya hizmetle ilgili ücretli bir iletişim veya promosyondur ve marka bilincini geliştirmeye yöneliktir.

Mobil cihazların gelişmeye devam ettiği bu çağ da reklamcılık ve pazarlama da bu minik cihazlara göre uyarlanır oldu. Mobil reklamcılık, en basit haliyle telefonlar veya diğer mobil cihazlar aracılığıyla yapılan reklam biçimlerine denir. Mobil pazarlama ise akıllı telefonlar, tabletler ve uygulamalar gibi çeşitli platformları kullanarak hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan çok kanallı bir strateji olarak tanımlanabilir.

 

KULLANICI DENEYİMİNE GÖRE REKLAM İLE  PAZARLAMA

Mobil pazarlama diğer pazarlama türlerine benzer şekilde çalışır. Ancak tüketicilere geleneksel yollarla ulaşmak yerine, onlara mobil cihazları aracılığıyla ulaşmaktadır. Mobil pazarlama, web sitesi, e-posta ve mobil uygulamalar aracılığıyla kullanıcılara ulaşır. Mobil reklamcılık, tabletler ve cep telefonları için özel olarak üretilir bu sebeple sadece mobil cihazlarda gösterilir. Mobil cihazlara optimize edilmiş web sitelerinde, arama sonuçlarında, mağazalardan ulaşılan mobil uygulamalarda mobil reklamları görebiliriz. Gösterilen içerikler farklı şekillerde olabilir. Kullanıcı deneyimlerine ve anahtar kelime eşleşmelerine göre mobil reklamlar, kullanıcıların karşısına çıkarılır.

Pazarlamanın artan karmaşıklığı nedeniyle, birçok şirket artık hem stratejik hem de son derece kişiselleştirilmiş içerikler oluşturmaya odaklanıyor. Bu da şirketlerin daha ilgi çekici ve etkili bir müşteri deneyimi oluşturmalarına  sebep oluyor. Bu nokta mobil reklamcılık mobil pazarlamanın olmazsa olmazı durumunda.

a woman holding black mobile phone with blank whit 2022 01 18 23 36 43 utc min

 

Mobil cihaz kullanıcıları günde en az 4 saatlerini cihazlarıyla geçiriyorlar.

 

Mobil reklam veya mobil pazarlama neden bu kadar önemli?

Araştırmalara göre mobil cihaz kullanıcıları günde en az 4 saatlerini cihazlarıyla geçiriyorlar. Bu yüzden uygulama reklamı vermek reklam verenlerin çok fazla kişiye ulaşmasına olanak sağlıyor. Geleneksel reklam araçlarını kullanmak yerine mobil reklam kullanmak, markalar açısından kampanya başarılarını çok daha artırıyor.

Mobil cihazlar doğrudan etkileşim fırsatı veriyor. Çünkü mobil cihazlar, kişisel kullanım alanı sunuyor ve reklam ile etkileşime geçen kullanıcıyı yakalamaya son derece elverişli bir ortam oluşuyor.