LinkedIn’i Etkili Kullanmanın 4 Yolu

Linkedln’i iş arkadaşlarınızı eklemenin dışında, marka bilinirliğini arttırmak, sosyal medya stratejilerinizi başka kullanıcılara anlatmak, aynı meslek grubundaki kişilerle bağlantı sağlamak hatta yeni müşteriler bulmak için kullanmak markanıza katkı sağlayacaktır.

Bununla ilgili birkaç girişimcinin derlediği aşağıdaki 4 adım, sizleri linkedIn’de kısa sürede daha aktif hale getirecektir.

linkedin

1 – Bülten Oluşturun

Kendi uzmanlık alanınızla ilgili makaleler yayınlayabilirsiniz. Bu sizi linkedIn’de oldukça etkin bir hale getirecektir. Uzmanlığınızı ortaya koymanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak iyi bir takipçi kitlesi oluşturmak için yeni haber bülteni özelliğini inceleyebilirsiniz.

Haber bülteni yayınlamak aslında uzmanlık alanınızla ilgili bir makale yayınlamaya benzerdir ancak bu ikisi arasında önemli bir farklılık vardır. LinkedIn’de uzmanlık alanınızla ilgili bir makale yayınladığınızda algoritmanın sizi dikkate alma seviyesine de bağlı olarak bağlantılarınızın yalnızca çok küçük bir kısmı sizin uzmanlık alanınızla ilgili yazdığınız makaleye ulaşabilecektir. Haber bülteni özelliğinden faydalandığınızda ise bağlantılarınızın her biri yeni bir içerik yayınladığınıza dair bildirim alır. Aldıkları bu bildirim sizin daha fazla kitleye hitap etmenizi sağlar. Belli bir konu üzerinde uzmanlığınızla ilgili yazı yazmak istiyorsanız düzenli aralıklarla yazı yazmanız da sizin için faydalı bir strateji olacaktır.

2 – Canlı Videolar Oluşturun

Video, sosyal medyadaki en popüler içerik türüdür. Bu durum linlendln’de de aynı şekildedir. Pek çok farklı içerik ve formatta linkedln videosu oluşturmak mümkün. Küçük işletmeler için en çok önerilen video tarzı daha samimi ortamlarda konuşma havasında geçen video tarzlarıdır. Bu şekildeki videolar sizin potansiyel erişiminizi hızlıca arttıracaktır. Ayrıca linkedln canlı yayını sona erdikten sonra canlı yayını kaydedip sayfanızda paylaşabilirsiniz. Böylece sizi o an için izleyemeyen kitleye de ulaşmış olursunuz.

linkedin

3 – Video İçeriğinizi Oluşturun

Canlı yayın yapmak size zor geliyorsa kendi hazırladığınız video içeriklerini kaydedip paylaşabilirsiniz. Bu videoların mükemmel düzenlenmiş, aşırı profesyonel olmasına gerek yok. Kamera karşısına geçip belli bir konu üzerinde görüşlerinizi bile belirtmek takipçileriniz tarafından dikkat çekmenizi ve daha büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

LinkedIn Üzerinden Müşteriler Bulun ve İşe Alım Yapın

Son dönemlerde eş zamanlı olarak linkedln üzerinden iş ilanı çıkmak ve bu mecra üzerinden işe alımları yapmak fazlasıyla tercih edilen bir durum. Bu, markanızı dışarıdan bağlantı sağlamak için tercih edilir duruma getirecektir. Buna ek olarak potansiyel müşterilerinizi bulmanız konusunda da size çok büyük bir alan açacaktır. Hedef müşterinizle birebir iletişime geçmek aynı zamanda büyük de bir fırsattır.