Kronolojik Akış Özelliği Instagram’a Yeniden Geliyor

Instagram beş yıldan fazla süredir kişinin etkileşimli olduğu hesapları daha fazla akışına getiren bir yapay zekâ algoritması kullanıyordu. Facebook şirketinin üst düzey yöneticileri geçtiğimiz günlerde kullandıkları bu yapay zekâ uygulamasının kısa zamanda kaldırılacağını ve yerine tıpkı 2016 yılındaki gibi kronolojik akış özelliğinin gelmesini planladıklarını açıkladı.

Oldukça eski bir kavram olan kronolojik akış özelliği, Instagram akışına düşen paylaşımların en son paylaşılandan en eski paylaşıma göre sıralanmasıdır. Bu yenilik, kullanıcıların paylaşımlarının neye göre sıralandığını soran ve bu konuda komplo teorileri üreten kullanıcılar için de cevap niteliğinde olacağa benziyor.

Instagram

Instagram Kids

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un gençler üzerinde kötü etki yarattığını bilmesine rağmen, 13 yaşının altındaki çocuklar için ‘’Instagram Kids’’ adında yeni bir uygulama çıkartacağı iddiası bu durumun yargıya taşınmasına sebep oldu. Mark Zuckerberg bu iddiaları kesin bir dille reddetti. Bu yeni uygulamaya dair tüm çalışmaları durdurdu. Facebook yetkilileri tarafından senatoya sosyal medyaların etkilerini denetleyecek bir yapı kurma fikri önerildi.

Bu kuruluş temel hatlarıyla çocukların bu tarz mecralarda en az zarar görmesi için gerekli denetlemeleri yapıp, konu ile ilgili kanun koyuculardan da destek alarak sınırları belirleyen kişi konumunda olacaktı. Senato bu kararı dinledi ancak pek sıcak bakmadı.

Instagram

Kullanıcılar Favorilere Eklenebilecek

Facebook yetkilileri buna ek olarak da uzun zamandır üzerinde çalıştıkları kronolojik akış özelliği ile gençlerin daha önce maruz kaldığı zararlı bir içerik varsa bu tarz içeriklerin devamlı olarak önlerine çıkmasını engellemeyi amaçladıklarını belirtti. Bu sayede paylaşıldığı zamana göre sıralanan içerikler akışta yerini alacak. Uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bu özelliği 2022’nin ilk yarısında piyasaya sürmeye hazırlandıklarını belirttiler. Yetkililer, kronolojik akış özelliğinde kullanıcıya seçim şansı vereceklerini de ifade ettiler.

Kronolojik akış sisteminde kullanıcı akışta ilk olarak görmek istediği hesapları favorilerine ekleyebilecek. Favorilerine eklediği kullanıcılar akışta en başta yer alacak. Favorileri dışında kalan hesaplar ise kronolojik olarak sıralanacak. Bu yeni sürümün test edilme sürecinin başladığını açıklayan yetkililer hızlıca kullanıcıya sunmak istediklerini de eklediler. Bu durum aynı yapay zekâ algoritmasına göre içerik üreten hesapları da etkileyeceğe benziyor. Yeni özellikle birlikte Instagram için yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz.