Kreatif İletişim Nedir ve Kreatif Ajans Ne İş Yapar?

PR (publicrelations) yani halkla ilişkiler, kuruluşlar ve hedef kitleler arasında karşılıklı fayda sağlayan ilişkiler kuran stratejik bir iletişim sürecidir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, reklamcılık sektörü de her geçen gün büyüyor ve bünyesine farklı uzmanlık alanları ekliyor. Artık markalar, dijital dünyadan pazarlama anlamında birçok yeni şey bekliyor. Haliyle artık fiziki dünyada varlık gösteren her şirket dijitalde de konumlanıyor. Hatta dijital dünya öyle hızlı bir ivme ile büyüyor ki bazı şirketler ilk olarak dijital dünyada varlık gösterip daha sonra fiziksel mağaza açıyorlar. Bazıları ise sadece dijital platformlar üzerinden varlık gösteriyor.

Hal bu olunca, markalara dijital yolculuklarında eşlik edecek, markaların dijitalde büyümesine yardımcı olacak yeni reklamcılık türleri ve ajanslar devreye giriyor. Organik İnsan olarak bu yazımızda kreatif iletişim ve kreatif ajans kavramlarını inceledik.

Kreatif Nedir?

Kreatif reklam ajansına gelmeden önce kreatif kelimesinin anlamını kapsamlı bir şekilde bilmek, süreci anlamak açısında daha faydalı olacaktır. Kreatif, İngilizce creative’den türemiş bir kelimedir.

Yaratıcı düşünmek, farklı fikirler ortaya koyup bu fikirleri uygulamak ve olaylara karşı yeni bakış açıları geliştirebilmek kreatif kelimesini anlam olarak karşılar. Bu kelimeyi reklamcılığa uygularsak, yaratıcı, özgün işer çıkarmak olarak da tanımlayabiliriz.

Kreatif Ajans Nedir?

Reklam ajansları kendi içlerinde birçok alana ayrılıyor. Bazı reklam ajansları bütünsel olarak her alanda hizmet verme politikası izlerken ve böyle bir ekip kurarken bazıları da tek ya da birkaç alanda uzmanlaşabiliyor.Reklam ajansları genel olarak; dijital, grafik, web, sosyal medya, kreatif olarak ayrılıyor.

Kreatif ajanslar da bazen kendi içlerinde ayrılabiliyor. Örneğin; ajansalar kendilerini kreatif ajans olarak tanımladıkları gibi kreatif dijital ajans ya da kreatif reklam ajansı olarak da tanımlayabilirler. Burada bazı değişiklikler devreye girse de kreatif ajansın temel prensibi her zaman yaratıcı ve farklı işler ortaya koymaktır. Bu yönleriyle, trend takip etmez, trend yaratırlar.

blog2

Kreatif Ajanslar Ne İş Yapar?

Kreatif ajanslar, tam da yaptıkları iş gibi farklıdırlar ve firmaların gözünde de farklı bir yerde konumlanırlar. Çünkü iş tamamen yaratıcılıktır ve bu alan da firmalar için çok değerlidir. Kreatif ajansın ortaya koyduğu fikirler, firma için büyük önem taşır ve firma stratejilerini şekillendirir.

Örneğin firma, normal akışında bir ürünü tasarlar, üretir ve tüketicisine sunar. Kreatif ajans, ürüne bambaşka bir bakış açısı getirir ve belki de normal şartlarda ürünün hedef kitlesi olarak dahi belirlenmemiş büyük kitlelere ulaşmanın yolunu keşfedebilir. Amaç her zaman markayı hedeflenenden çok daha ileri taşımak ve tüketiciyi şaşırtmaktır.

Kreatif ajans, kurum stratejilerinin hepsini tamamen farklılık katmak ve yeni bakış açıları oluşturmak üzerinden değerlendirir. Bazen mevcut stratejiler yaratıcı bir hal alırken bazen de yeni baştan bir strateji planı çıkarılır ve bu plan baştan aşağı heyecan verici, yenilikçi fikirlerle dolu olur.

Kreatif Ajans Markaya Nasıl Avantajlar Sağlar?

  • Kurumsal kimlik oluşturmak demek, bir markanın yola çıkarken karar vermesi gereken çok şey var demektir. Üstelik bu kararlar tüm kurum kültürünü etkileyeceğinden titizlikle verilmelidir. Burada marka kimliğinizi yaratacak ve size değer katacak bir yaratıcı bir gözün olması, uzun vadede size büyük avantajlar sağlayacaktır.
  • Marka stratejilerini geleneksel ve tüketici tabiri ile “sıkıcı” yöntemlerden arındırır ve yepyeni, farklı bir yol haritası çizer.
  • Kreatif ajansların, her an her yerde gözü kulağı vardır. Sektörünüzün tüm gelişmelerini sizinle anlık olarak paylaşırlar. Bu da sizin sektörünüzü takip etmenize yardımcı olur ve daha iyi, yaratıcı fikirler çıkması için gerekli ortamı hazırlar.
  • Kreatif bir bakış açısıyla, bir ürününüzün ya da hizmetinizin hiç görmediğiniz bir işlevini keşfedebilirsiniz. Bu da daha fazla satış ve marka bilinirliğinin artması anlamına gelir.
  • Sadece hedef kitle belirleyerek ürünlerini tanıttığınız bir reklam yapabilir ya da bir sürü yeni kişinin aklında kalacağınız ve ürünlerinize olan talebin artmasını sağlayacak reklamlar yapabilirsiniz. Bu ikisinin arasındaki farkı, kreatif ajans oluşturur.
  • Reklam çalışmalarınızda kullanılan tasarımlar ve marka diliniz bütünsel, özgün bir hale gelir ve bu uzun vadede marka imajınızı kuvvetlendirir.
  • Reklam bütçenizi sıradan bir reklama kullanmak, bir nevi bütçenizin boşa gitmesi anlamına gelir. Oysa kreatif bir ekibin elinden çıkan reklamlarda bütçe ve alınan dönüşler arasında tutarlı bir grafik oluşur.

Siz de markanız için kreatif ajanslar ile çalışabilir ya da sadece danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.