Koronavirüs ile Birlikte Arama Motorlarında En Çok Arananlar

Koronavirüs krizi, hepimizi özel veya profesyonel yaşamda çalışma şeklimizi gözden geçirmeye zorluyor. Daha önce yaptığımız şeylere alternatifler arıyoruz ya da yeni bir hobi edinmek istiyoruz. Karantina süresi boyunca birçoğumuz farklı aktiviteler yapmaya çalıştık, çalışma ortamımız değişti, kısacası tüm hayatımızı etkiledi. Sosyal alışkanlıklarımızı evde devam ettirdiğimiz bu dönemde Google aramaları da değişti.

PekiKoronavirüs sürecinde en çok kullandığımız arama motorlarından biri olan Google’ın aramaları nasıl bir hal aldı?Pandemi özelinde en çok hangi kategorilerde aramalar yapıldı; sizler için araştırdık!

Online Alışveriş

Tüketicilerin yaşamları üzerindeki ilk etki elbette alışveriş oldu. Süpermarkete gitmek hepimiz için endişe kaynağı haline geldi. Sonuç olarak, tüm ülkelerdeki tüketiciler çevrimiçi alışveriş yapmaya başladılar. Bu son anahtar kelime ile ilgili araştırma hacmi dört katına çıktı.

Eczane

Koronavirüs sebebiyle herkes antibakteriyel jel, maske ve kolonya satın almaya başladı. Birçoğumuz da bağışıklığımızı güçlendirmek için çeşitli vitaminler almak için eczanelere danışmaya başladık. Koronabirüs sürecinde eczane araması da %18 oranında artmış durumda.

Parklar

Evde kaldığımız bu süre içerisinde zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaya özen gösteriyoruz. Bu sürede park, bahçeler, plajlar, köpek parkları gibi aramaların %20 azaldığını gördük.

Yemek Tarifleri

Hepimiz Koronavirüsten önce genellikle yemek siparişi veriyorduk. Pizza, hamburger ya da başka lezzetli yiyecekler hayatımızın büyük bir parçası haline gelmişti. Fakat Koronavirüs sebebiyle yemek siparişleri yine yemek tarifleri internet aramalarında öne çıktı. İnsanlar yemek siparişi vermeye çekiniyor bu yüzden herkes kendi evinin aşçısı olmaya karar verdi.

Eğlence

Karantina sürecinden beri nasıl vakit geçirebiliriz sorusuna alternatif çözümler arıyoruz. Hepimizin kendimizi oyalamak için yaptığı birçok aktivite oldu. Kimimiz film izliyoruz kimimiz evde spor yapıyoruz. Fakat Koronavirüs sürecinde Google’da “Çocukları ne ile meşgul edebiliriz?”, “Ücretsiz filmler”, “Çevrimiçi Kurslar” gibi aramalar oldukça fazlalaştı.

Çalışma Alışkanlıkları

Hepimizin hayatı birçok yönden değişmeye çalışırken evimiz de iş yerimiz olmaya başladı. Özellikle bu dönemde çevrimiçi toplantılar oldukça arttı. Google Hangouts en fazla aramaya sahip olurken Skype, WebEx, Microsoft Teams ve Zoom da oldukça fazla arandı.

Spor Yapmak

Evde kalmaya başladığımızdan beri oldukça hareketsiz kaldık. Kimimiz yoga dersleri aratırken kimimiz de mekik çekmeyi öğreniyor. Google arama trendlerinde spor egzersizleri aratmak da şu anki süreçte oldukça fazlalaştı.

Günlük Sorunlar ve Endişeler

Koronavirüs herkesi birçok konuda meraka sokmuş durumda. Yapılan aramalarda kuaförlerin kapalı olması sebebiyle saçını nasıl keseceklerini soran insanlardan, yurt dışı seyahatlerini iptal etmeye çalışan insanlara kadar değişiyor. Bu dönemde iptal edilen tatil sayıları ve koronavirüsün getirdiği bazı sorunlar Google’a çok fazla soruluyor.

Toplu Taşıma

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların hayatında önemli bir yer alan toplu taşıma ve ulaşım Koronavirüs sürecinde yapılan aramalarda oldukça azalmış durumda. Koronavirüsten önce ise otobüs saatleri, vapurların hatları ve saatleri gibi bilgileri aratıyorduk şu an ise bu aramalar %49 azaldı.