Bugün, pek çok kişinin severekkullandığı Apple markasının arkasında yer alan Steve Jobs’ın doğum günü! 24 Şubat 1955 tarihinde San Francisco’da dünyaya gelen Jobs; teknolojiyi sanatçı dokunuşuyla yeniden yorumlama kabiliyetine sahipti.

Steve Jobs, çocuk yaştayken mühendisliğe ve yazılıma ilgi duyuyordu. Henüz 12 yaşındayken ünlü bilgisayar ve yazılım şirketi HP, Steve Jobs’a 3 aylık iş teklif etmişti.

Mükemmelliyetçiliği ile biliniyordu ve etrafındaki her şeyin kusursuz olmasını istiyordu. Her detaya önem veren Jobs, Google kelimesindeki ikinci O’nun yanlış bir gölgelendirme stiline sahip olduğunu fark ettiğinde Google’un eski yöneticilerinden VicGundotra’yı arayarak sorunu söyledi. Bunun üzerinde Google logosunda düzeltme yapıldı.

Atari şirketinde çalıştığı 70’li yıllarda kafasını dağıtmak için Hindistan’a giden Jobs, burada uzun zaman geçirdi. Hindistan’da geçirdiği zamanın etkisiyle şirket içinde de yalın ayak dolaşan ve nadir duş alan Jobs, sürekli gece vardiyasına veriliyordu J Bizce başarısında Hindistan’da geçirdiği zamanın ve meditasyon yapma alışkanlığının katkısı da var.

Sunum onun için çok önemliydi. Apple’ın başındayken sadece paketlemeyle ilgilenen özel bir ekip oluşturdu.  Bu ekip kutu açılımı tecrübeleri tasarlıyordu. Apple ürünü aldıklarında kutuyu açarken insanların nasıl bir deneyim yaşayacağına dair araştırmalar yapan departmanın amacı kullanıcıya maksimum memnuniyet sağlamaktı.

Yasalarla mücadele konusunda da ilginç yöntemleri vardı. Her zaman gümüş renkli Mercedes SL65 kullanırdı ve aracına asla plaka takmazdı.  Kaliforniya yasalarına göre sürücüler araçlarına 6 ay içinde plaka takmak zorunda. Steve Jobs, bunun için de çözüm buldu.  6 ayda birMercedes’i değiştiriyor ve böylece hiç plaka kullanmıyordu.

Sadelik ve minimalizmi hayatının tüm alanlarında uyguluyordu. Kıyafetleri her zaman aynıydı. Sürekli olarak giydiği siyah renk balıkçı yakalı trikoları ve mavi kot pantolonuyla özdeşleşmişti. Jobs, Japonya’ya yaptığı bir gezide Sony fabrikasındaki çalışanların tek tip kıyafet giydiğini gözlemledi. Sony Başkanı AkioMorota’ya bunun nedenini sordu. Morata, Japonya’da bir dönem yaşanan kıtlık nedeniyle böyle bir çözüm ürettiklerini daha sonra da bunun kurumsal bir kimlik haline geldiğini anlattı. Jobs bu durumun işçilerin ne giymeleri gerektiğini düşünmeyerek işe odaklanmalarını sağladığını öğrenince giyim tarzı hakkında böyle bir stil geliştirdi.

2003 yılında pankreas kanserine yakalanan Jobs, modern tıp yöntemlerini ve kanser ilaçlarını reddetti. Bu süreçte vegan oldu ve bitkisel ilaçlara yöneldi. 5 Ekim 2011’de PaloAlto’daki evinde hayatını kaybetti. Steve Jobs’un mezarı Alta Mesa Memorial Park’ta bulunuyor, ancak mezar taşında ismi yazmıyor.