Instagram’da SEO Dönemi Başlıyor!

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, her geçen gün yeni özellikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Instagram’ın yöneticisi Adam Mosseri, geçtiğimiz günlerde artık Instagram’da kullanıcı adı ve hashtag dışında terim odaklı aramalar yapılabileceğini duyurdu.Organik İnsan olarak, bu yeni özelliği sizler için araştırdık.

Birçok Ülkede Anahtar Kelime Arama Özelliği Kullanıma Sunuldu

Instagram arama sekmesini zenginleştirme yolunda bir adım daha attı ve SEO odaklı stratejisini geliştirmeye başladı. Bundan sonra Instagram’da yazılan içeriklerin doğru anahtar kelimeleri barındırması çok daha önemli bir hale geliyor.

Instagram terim odaklı arama, şimdilik İngiltere, ABD, İrlanda ve Kanada’nında dahil olduğu 6 ülke için açıldı ancak önümüzdeki günlerde özelliğin kullanılabildiği ülkelerin sayısının artması bekleniyor.

organikinsan-seo

Instagram Anahtar Kelime Arama Nasıl Çalışıyor?

Instagram kullanıcıları, arama yapmak istediklerinde kullanıcı adı ya da hashtag ile arama özelliklerini kullanabiliyordu. Bundan sonraki süreçte ise Instagram üzerinden anahtar kelime bazlı aramalar da rahatlıkla yapılabilecek. Oldukça işlevsel olan bu özellikte; içeriğin türü, içerik metni ve içeriğin ne zaman yayınlandığı gibi kriterler gönderilerin daha fazla kişiye ulaşmasında etkili olacak.

Ayrıca arama yaptıktan sonra karşımıza çıkan sonuçlar arasında farklı kategoriler de görebileceğiz. Örneğin; kadın kıyafetleri diye arama yaptığınızda görsellerin üst kısmında; etek, triko, elbise, şapka, ceket vb. öneriler de yer alacak.

Instagram’da SEO Dönemi ve Pazarlama

Instagram’ın terim odaklı arama özelliği, markalar ve pazarlamacılar için heyecan verici bir adım oldu. Daha önce, Instagram gönderilerinin daha fazla kişiye ulaşması için hashtag ve konum özelliği kullanılabiliyor ya da reklamlar aracılığıyla gönderiler öne çıkartılıyordu. Instagram’ın yeni anahtar kelime bazlı arama özelliğiyle gönderileri optimize etmek için arama sonuçlarındaki sıralama faktörüyle ilgili yeni stratejiler geliştirilebilecek.

Instagram’ın bu yeni özelliğinin prensip olarak aynı arama motorları için web sitelerinde yapılan SEO mantığı ile işlediğini söyleyebiliriz. Web sitesine yapılan SEO’da web site sahipleri ilk sıralarda yer almayı amaçlarken, arama motorları da kullanıcılarına en iyi içerikleri göstermeyi amaçlar. Instagram da tam olarak, kullanıcılarına daha iyi bir arama deneyimi yaşatmak ve kullanıcılarına daha kaliteli içerikler sunmak istiyor.

Yakın zamanda Instagram’da markalar için SEO döneminin başlayacağını ve kaliteli içerik üretmenin çok daha değerli bir noktaya geleceğini söyleyebiliriz. Bugüne kadar görselliğin daha ön planda olduğu reels ya da satış odaklı ilerleyen mağaza özelliklerinden sonra, metinlerin de kaliteli olmasına yönelik bir fayda sağlayacağına inandığımız anahtar kelime bazlı arama özelliğini deneyimlemeyi heyecanla bekliyoruz!