Bu yazımızda görsel kimlik nedir ve nasıl oluşturulur konularına değindik. İyi okumalar.

 

Görsel canlılar olarak biz insanlar, dünya ile görsel ürünler aracılığıyla bağlantı kurarız. Estetik anlamda gözümüze güzel gelene çekilir, ona merak duyar hatta peşinden gideriz. “Önemli olan iç güzelliktir,” dense de aslında dışına ilgi duymadığımız şeylerin içi ile pek de ilgili olmadığımız gerçeği ile yüzleşmeliyiz. Sergiler gezer, sinemalara gideriz; herkesin farklı bir tarzı vardır bu tarz ile kişiliğini gösterir. Kimimiz doğallığı severken, kimimiz şatafatı tercih ederiz. Hayatımızın bir parçası haline gelen Instagram’da saatlerce dolaşırız; beğenilerimizi geliştirir bu orada beğenir ve beğenilmek isteriz…

 

Güzelliğe olan kültürel ilgimiz her alanda kendini gösteriyor. Sosyal medya uygulamalarında giderek daha fazla zaman harcamaya başlamamız ve görsel içerik izlemeye olan alışkanlığımızın artmasıyla içerik oluşturmak ve paylaşmak hem daha kolay hem de artık neredeyse herkesin sahip olduğu bir hobi haline geldi.

 

Kağıt üzerinde marka oluşturma adımları

 

Etrafımızda bu kadar öne çıkan markalar var. Her bir markanın rakiplerinin karşısında farkını ortaya koyabilmek için akılda kalıcı, güçlü bir görsel kimlik oluşturması gerekiyor. Ünlü grafik tasarımcı ve aynı zamanda sanat yönetmeni olan Paul Rand, “Tasarım, markanızın sessiz elçisidir,” diye boşuna dememiş. Seçtiğiniz renk paletinden tasarım tarz ve işlevselliğe kadar seçimleriniz, markanızın görsel kimliği için çok fazla ipucu taşır. Görsel kimlik neden önemli ve markanızla birlikte nasıl geliştirebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

 

Görsel kimlik nedir?

Görsel kimlik nedir?

 

Görsel kimlik, markanızı temsil eden ve markanızın farklılığını ortaya koymaya yarayan görsel öğelerin toplamına denir. Müşterilerin bir markayı tanımasına yardımcı olan logo, markanın renkleri gibi görünür özellikleri kapsar. Her bir marka görsel kimliğinin varlığı ile uyumlu bir estetikte buluştuğunda ortaya hatırda kalır bir sonuç çıkar.

İletişim kurmaya yardımcı olmak için marka ile tutarlı ve stratejik görseller kullanılarak oluşturulan görsel kimlik aynı zamanda marka hikayenizi anlatmanıza yardımcı olmalıdır.

 

Müşterilerinizin markanızla sürekli olarak karşılaşması ve çağrışımların artmasını sağlayacak şey çoğu zaman görsel tasarımlardır. Bu tasarımlar tarafından tetiklenen duygusal tepkiler oluşturur.

 

Tasarım üzerine tabletlerle çalışan bir ekip

İyi bir görsel kimlik için;

Cevap aranması gereken ilk ve öncelikli soru, “Görsel öğeler hedef kitleye uygun mu?”

 

Oluşturduğunuz tasarım görenlerde doğru duyguları uyandırıyor mu? Markanız ile bağlantılı hale getirilen her bir görsel tasarımın belirli bir kişiye, amaca veya duruma uygun olup olmadığını kontrol edin.

 

Görsel kimliğinizin bir diğer önemi ise kendisini rakiplerinden farklı kılmasınıdır. Tüketicilerin zihninde öne çıkmasını sağlayan bir tasarımınız olmalıdır. Kısacası oluşturduğunuz görsel kimliğiniz ayırt edilebilir özellikler taşımalı.

 

Görsel kimliğinizin markanızla beraber yaş alabilmesi gerekir. Biraz esnek ve uyarlanabilir bir görsel kimlik oluşturmanız markayla birlikte gelişimin paralel olmasını sağlayacaktır. Kalıcı ve zaman içinde eskimeyen bir görsel kimlik geliştirmeye özen gösterin.

 

Görsel varlıklarınızı her ortama uygun olacak şekilde tasarlamanız kurumsal her alanda görünürlüğünüz için iyi olacaktır. Dijital, basılı ve iç mekanlarda kullanabileceğimiz fonksiyonel bir tasarım oluşturmaya dikkat edin!