Barry Schwartz, SEO endüstrisinde  dolayı hafta sonu boyunca 13 Ekim Cuma geç saatlerden başlayıp Cumartesi ve Pazar gününe kadar devam eden yüksek düzeyde dalgalanma ve tartışmaların yaşandığını bildirdi. Bunun, Google’ın Ekim 2023 temel güncellemesinin bir sonucu olabileceğinden şüpheleniyor; bazı ek etkilerin potansiyel olarak Google Ekim 2023 spam güncellemesinden kaynaklanabileceğine inanıyor, ancak ikincisinin daha az etkiye sahip olduğuna inanıyor.

Schwartz’a göre bu, güncellemelerin başlatılmasından bu yana Google arama sıralama algoritmasındaki dalgalanmanın ikinci önemli örneğini temsil ediyor. 10 Ekim civarında meydana gelen ve birkaç gün süren ilk dalgalanma dalgasını hatırlıyor ve Google Ekim 2023 Temel Güncellemesinin 5 Ekim 2023’te, Doğu Zaman Dilimi ile yaklaşık 12:00 sularında kullanıma sunulmaya başladığını belirtiyor. 10 Ekim’de ve daha sonra 14 Ekim’de sıralamada kayda değer dalgalanmalar yaşandığını, dalgalanmaların bu tarihlerden birkaç gün önce ve sonra meydana geldiğini vurguladı.

Schwartz, 650’den fazla yorum alan son paylaşımına verilen yoğun tepki hakkında yorum yaptı. Yorumların çoğunda, Google Ekim 2023 Temel Güncellemesinden olumsuz etkilenen çevrimiçi işletmelerle ilgili can sıkıcı olabilecek hikayeler paylaşıldı. Okurlarını, paylaşılan deneyimlerin doğası gereği yorumları incelemenin üzücü olabileceği konusunda uyardı.

Üstelik Schwartz, web yöneticileri arasında kopya siteler ve dip kazıyıcıların orijinal içeriği geride bırakmasıyla ilgili sık sık yaşanan şikayetlere dikkat çekti. Ne yazık ki, bir algoritma güncellemesi orijinal sitenin kalitesinin yetersiz olduğunu düşündüğünde bunun gerçekleşebileceğini, bunun da içeriği intihal eden sitelerin bile daha yüksek sıralamalara ulaşabileceği durumlara yol açabileceğini açıkladı. Hatta bu sorunun Google tarafından da kabul edildiğini belirtti.

Google İzleme Araçları

Geçtiğimiz hafta sonundaki Google arama sıralamasındaki hareketi tartışan Schwartz, izleme araçlarının yakın zamanda gözlemlenenden çok daha yüksek dalgalanma gösterdiğini bildirdi. İzleme araçlarından sabahın bulgularına ilişkin bilgiler sunarak SEO ortamında önemli bir değişime işaret etti. İşte o bilgiler:

 

Semrush:

Semrush

 

SERPmetrics:

SERPmetrics

Advanced Web Rankings:

Advanced Web Rankings

 

Accuranker:

Accuranker

 

Mozcast:

Mozcast

 

Cognitive SEO:

Cognitive SEO

 

Algoroo:

Algoroo

 

RankRanger:

RankRanger

 

SERPstat:

SERPstat

 

Wincher:

Wincher

 

SERPwoo:

SERPwoo

 

seoClarity:

seoClarity