Google yıllık geliştirici konferansı sırasında, Google şirketi Duplex’i ön izlemesini yaptı. Yeni teknoloji, açıklandığından beri oldukça heyecan yarattı.

Herkes, Google Duplex hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onu çalışır halde görmek için beklerken, bu muazzam duran teknoloji hakkında bilinenlere bir göz atalım.

Google Duplex Tam Olarak Nedir?

Google Duplex, yeni bir Google Dijital Asistan teknolojisidir. Duplex, çağrıları sizin yerinize yerleştiren, sesli ve yazılı görüşmeler yapabilen bildiğiniz Asistan gidi doğal bir insan sesiyle tasarlanan, tamamen otomatik bir yapay zekâ sistemidir.

Ayrıca, Duplex Google’a göre “karmaşık cümleler, hızlı konuşma ve uzun sözleri” anlayabildiğini açıkladı.

Neler Yapabilir?

Google Duplex bu yaz beta sürümünde kullanıma sunulacağı açıklandı. Yayınlandıktan sonra üç farklı işlem için kullanabilirsiniz: Kuaför randevusu almak, restoranda rezervasyon yaptırmak ve iş için seyahat randevusu almak.

Google Asistan’a, çevrimiçi rezervasyonları kabul eden bir işletme olup randevu defteri ayarlamasını isterseniz Asistan, görevi tamamlamak için bunu kullanıyor. Aksi takdir de, Asistan/Duplex sizin adınıza işletmeyi arayacaktır.

Peki, Nasıl Kullanılır?

Ayrıntılar konusunda tam bir açıklama yapılmadı ancak süreç, Google Asistan’a “X restoranını ara ve cuma akşamı saat 7’de dört kişilik bir rezervasyon yap“ gibisinden bir şeyler söylenmesi ile bağlantılı. Sonraki adımda Google Asistan ve Google Duplex çağrıyı gerçekleştirip ve aramayı yapar, restoranda telefona cevap veren kişiyle görüşür ve randevuyu tamamladığında takvime ekler.

Ürpertici Durmuyor mu?

Evet biraz. Tamam, kabul ediyoruz baya ürpertici. Bir bilgisayar botu ile mi yoksa gerçek bir insan ile mi konuştuğunu bilmeme düşüncesi gerçekten inanılmaz derecede ürkütücü duruyor. Google, bunun bir parçası olarak aramanın, şeffaflığı için Google Asistan ( veya Google Duplex ) ile görüştüğü hattı bildirme gereğini de oluşturacağını söyledi.

Ne Zaman Kullanılabilir Olacak?

Google, bu yıl gerçekleşen Google I/O konferansında açılış konuşmasının Google Asistan’ın Duplex kısmının “yakın bir zamanda” beta olarak lanse edileceğini belirtti. Ne zaman çıkış yapacağı hakkında kesin bir bilgi yok. Yine de yakın bir zaman içerisinde kullanılabilir olacaktır.