Facebook Reklamlarınız için Yeni Fikirler

Dijital çağ ile birlikte birçok yenilik meydana gelirken reklam modelleri de aynı yerinde kalmıyor. Facebook reklam modelleri her geçen gün çeşitleniyor ve reklamların daha yüksek etkileşim almasını sağlamak için yeni yöntemler ortaya çıkıyor.

Organik İnsan olarak bu yazımızda, Facebook reklamlarınızdan daha yüksek etkileşim almanızı ve hedef kitlenizin daha çok ilgisini çekmenizi sağlayacak bazı fikirleri derledik.

1. Reklamınız için markanızı yansıtan, güvenilir bir resim seçin

Reklamları daha heyecan verici ve dikkat çekici bir hale getirme yöntemlerine başlamadan önce odaklanmanız gereken en önemli konu ürün resmidir.
Reklam metniniz çok ilgi çekici ya da eğlenceli olsa da unutmayın ki hedef kitlenizin gördüğü ilk şey resimdir. İnsan beynine iletilen bilgilerin %90’ı görseldir. Beynimiz, görselleri daha akılda kalıcı buluyor. Bu nedenle ilk odağımız görsel ve ürün resmi olmalıdır.
Tavsiyemiz, ürünlerinizin orijinal fotoğraflarını çektirmeniz ve bu görselleri tasarım trendlerini baz alarak düzenlemeniz yönünde. Bu arada tasarımınızı hazırlarken Facebook’un reklamlar için uyguladığı %20 metin kuralını unutmamalısınız. Aksi takdirde reklamınız yayınlansa da erişimi az, bütçesi yüksek olacaktır.

oi12. Markanızı ve logonuzu kullanın

Reklamlarınızda logonuzu kullanmaktan çekinmeyin. Videolu reklam tercih ediyorsanız tüm video boyunca logo kullanmak yerine videonun ilk saniyelerinde görünüp sonra kaybolan logo da kullanabilirsiniz. Çünkü potansiyel hedef kitleniz reklamınıza tıklamasa da ürünü ve markayı görüyor. Bu aşamada ilk birkaç saniye bile potansiyel hedef kitlenizin markanızı aklında tutması açısından önem taşıyor.

3. Hem görüntü hem de videolu reklamlar verin

Video izlenmeleri ve reklamları son dönemde oldukça yükselişte. Potansiyel hedef kitlenizin hangi reklam modeline nasıl tepki vereceğini ölçümleyebilmek için reklamlarınızı mümkün olduğunca çeşitlendirmenizde fayda var. Bu anlamda hem videoların hem de görsellerin gücünden faydalanabilirsiniz.

4. Reklam görsellerinize insanları dahil edin

Reklamlarda sadece ürün görseli görmek potansiyel hedef kitlenizin yeterince ilgisini çekmeyebilir. Bu sebeple reklamlarınıza mutlaka insanları da dahil edin. Ürün çekimi yaparken model tercih etmeniz bu noktada çok önem taşıyor. Doğal ve samimi görseller ya da videolar potansiyel hedef kitlenizin gözünde çok daha iyi bir algı yaratacaktır.
Ürün giyen, ürünle etkileşime giren veya ürün kullanan modellerin, tek başına sergilenen ürünlerden daha iyi etkileşim aldığı sık sık gözlemlenmektedir.

5. Mevsimine uygun kampanyalar ve tasarımlar kullanın

Kozmetik ve güzellik ürünleri satan bir marka olduğunuzu düşünelim. Bu durumda yazın güneş kremi satışlarınızın diğer aylara oranla yükselişte olduğunu tahmin etmek zor değil. Yaz aylarında güneş kremi reklamı verirken, kışın çatlak önleyici, cildi yoğun nemlendirici ürünlerin reklamını vermek dönüşüm oranlarınızı ve etkileşimlerinizi artıracaktır. Aynı şekilde özel günleri baz alarak da ilgi çekici tasarımlar ile reklamlar verebilirsiniz. Örneğin bayramlara özel indirim fırsatları, yeni yıl kampanyaları, Sevgililer Günü indirimleri bunlardan bazılarıdır.

6. İyi performanslı reklamlar için eksiksiz ve yüksek çözünürlüklü ürünler sağlayın

Reklamınızın her aşamasını kusursuz organize etmiş olabilirsiniz. Peki hedef kitleniz ürününüzü almak için reklama tıkladığında ne ile karşılaşacak? Bu aşamada sitede ürün hakkında detaylı bilgilerin yer alması ve ürün görsellerinin kaliteli olması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde reklamınız sadece sitenize tıklanması aşamasında kalabilir ve hayal ettiğiniz satışlar gerçekleşmeyebilir.