Yolculuk etmeyi sever misiniz? Şahsen ben seviyorum, çünkü yolculuk sırasında görmediğim yerlerden geçerken etrafı keşfetmek harika bir duygu. Yolculuk uzunsa ve keşfetmekten sıkılınca dönüp kendime zaman ayırmaya başlıyorum. Kitap okuyorum, müzik dinliyorum, oyun oynuyorum ve en çok yaptığım şey ise düşünmeye başlıyorum. Amatörce yazdığım hikâyeler, mırıldanarak bestelediğim parçalar ve benzeri şeyler. Bir şekilde yaratıcılığım artıyor kısacası. Japonya’nın ünlü iş adamlarından biri olan Yusaku Maezawa’da bu durumun farkında olacak ki, günümüz sanatçılarına dünyada alabilecekleri en güzel hediyeyi sunuyor; Uzaya gitmek.

Peki, Maezawa(-san) Bunu Nasıl Yapacak?

SpaceX 2023 yılında Ay’a yapılacak olan yolculuk için “turist” olarak Maezawa, bu yolculuk için kullanılacak olan BFR adındaki aracın tüm yolcu koltuklarını satın aldı ve #dearmoon adında bir proje başlattı. Büyük bir sanatsever olan Maezawa kendisi ile birlikte 8 sanatçıyı da uzaya götüreceğini ve hiçbirinden hiçbir şekilde ücret talep etmeyeceğini açıkladı. Bunu yapmasının nedeni bu Ay yolculuğunun onlara bir çeşit ilham olması için yaptığını açıkladı.

SpaceX’in namını duymayan yoktur. Duymadıysanız biraz bahsedeyim. SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir. Elon Musk tarafından kurulan şirket 2002 yılında kurulmuştur. Şirketin başarılarının arasında;

Özel sektör şirketi tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket. Bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirket. Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı yollayan ilk özel sektör şirket gibi başarılar bulunmakta.

 

Elon Musk

28 Haziran 1971 yılında dünyaya gelen Musk yatırımcı ve girişimcidir. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortağıdır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün tasarımcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca SolarCity’nin de başkanıdır.

 

Yusaku Maezawa

22 Kasım 1975 yılında dünyaya gelen Maezawa girişimci ve koleksiyoncudur. Koleksiyonları sanat konusu üzerindedir. Japonya’nın büyük giyim sitelerinden biri olan Zozotown’un kurucusudur.