Döngüsel Ekonominin En İyi Örnekleri

Sanayileşmenin başlangıcından beri doğal kaynakları alıyoruz, üretim yapıyoruz ve atığa dönüştürüyoruz. Yıllar içinde daha çok kaynağı daha verimli kullanmayı öğrendik. Ayrıca geri dönüşüm için önemli çabalar gösterdik fakat bu durum geleceğimiz için ve artan üretime karşı yeterli değil.

Döngüselde süreklilik; bir ürünü geri dönüşüm, kiralama veya tekrar satış yoluyla tedarik zincirine geri koymanın bir yoluna sahip olmak anlamına gelir. Giyim, gıda, elektronik ve bunun gibi satın aldığımız ürünleri; şirketlerin üretim ve dağıtımın en iyi uygulamalarıyla çalıştığı, yenilikçi ve tamamen sessiz sorunlara değil bütünsel çözümlere odaklandığı anlamına gelir.

Ekonominin sadece %9′ unun döngüsel olduğu bir dünyada, kalan %911’inin dönüşümünden kâr sağlama fırsatının yaklaşık 4.4 trilyon dolar olduğu hesaplanıyor. Bu da döngüsel ekonominin şirketlerin sanayi devriminden bu yana başlattığı en büyük iş dönüşümü dalgası olduğu anlamına geliyor.

  • Doğrusal bir ekonomi, görevleri küçük ve basit bileşenlere ayrılan özel iş gücüne dayanır. Döngüsel ekonomi, aksine, her bir çalışanın kuruluşta nerede oturdukları hakkında bütüncül bir yaklaşım benimsemesini gerektirir.
  • Doğrusal ekonomi, piyasada talep görülebilecek bir metanın kıtlığına dayanmaktadır. Döngüsel bir ekonomide, odak noktası sürekli yeniliktir; bu nedenle mevcut herhangi bir bol kaynak bir sorunu çözmek için düşünülebilir.
  • Doğrusal ekonomi rekabete dayanır; döngüsel bir ekonomi işbirliğine dayanır.
  • Doğrusal ekonomi temel performans göstergeleri nicel metriklere dayanırken, döngüsel ekonomide ise ekosistemdeki çeşitli temas noktalarında yakalanan nitel verilere dayanan karışık yöntemler kullanır.
  • Doğrusal ekonomi ekipleri çoğunlukla yukarıdan aşağıya; döngüsel ekonomi ekipleri matris olma eğilimindedir. Farklı ekip yapıları da farklı liderlik türleri gerektirir.

Yukarıdaki tüm noktalar, şirketler arasında iş birliğini teşvik eden yeni çalışma yöntemleri ve teknoloji gerektirir, ancak pratikte bu, döngüsel ekonomide nasıl görünür? Teknoloji; küresel ölçekte döngüsel bir ekonomiye geçişi kolaylaştıran bir hızlandırıcı olarak görülmektedir.

 

Dünyada Döngüsel  Ekonomiyi Uygulayan Şirket Örnekleri

  1. PentlandBrands – Üretim Sürecinde Mikrofiberlerin Azaltılması

PentlandBrands , 2017’den beri mikrofiberler ürünlere yönelik çalışmalar yapmaktadır. Örneğin Berghaus polar serisi, geri dönüştürülmüş şişelerden yapılmış Polartec kumaş kullanılarak üretiliyor. Bu yünleri yapmak için depolama alanından iki milyondan fazla plastik şişe toplandı. Speedo H20 serisi, kısmen okyanuslardan geri kazanılan balık ağlarından yapılmış naylonun geri dönüştürülmesidir.

Yeni markaları hızlı bir şekilde entegre edebildiler, süreç otomasyonu sayesinde işletme maliyetlerini düşük tuttular ve işletmelerden müşterilerine tüm markalarıyla etkileşimde bulunmaları için tek elden bir mağaza sağladılar. Buna ek olarak, Pentland kişiselleştirilmiş ürünler sunma süresini önemli ölçüde azaltmıştır.

  1. doTERRA – Ortak Etki Sağlama

doTERRA, ortak etki sağlama yoluyla dünyanın dört bir yanındaki 40’tan fazla ülkedeki yerel bitki yetiştiricileri ile ortak çalışmaktadır. Bu model, yetenekli kırsal çiftçilerin bitkileri ve büyüyen ortamları denetlediği uzun vadeli, karşılıklı yarar sağlayan tedarikçi ortaklıkları uygulamaktadır.

Buna karşılık doTERRA, işlere adil ödemeler vererek daha güçlü yerel ekonomiler ve daha sağlıklı, daha istikrarlı tedarik zincirleri sağlar. Bu sektördeki bir şirketin cazibesi büyük araziler ve seri üretim yağları satın almak olsa da, doTERRA, birçoğu nesiller boyunca esansiyel yağ tesislerini besleyen yerel çiftçilerin uzman bilgisine büyük önem vermektedir.

  1. Levis – Sektörle En İyi Uygulamaları İşbirliği ve Paylaşma

Levis , birçok farklı insanla bilimsel diyalog içinde derinlemesine çalışmaktadır. Levis’in piyasaya sürdüğü ve asla fark edilmeyebilecek fikirler vardır, çünkü her şeyden önce endişeleri kalıcı kıyafetler yaratmaya ve bunu yaparken çevresel etkiyi azaltmaya odaklanır.

Levis, örneğin su veya atık hakkındaki özel verilerin kilidini açtığında, bunu herkesle paylaşır. Geçen yıl, su tasarrufu sağlayan en iyi uygulamalar hakkında sahip oldukları her bilgiyi paylaşmak isteyen rakipler ve sektördeki herkesle bir konferans düzenlediler.