Wall Street Journal‘da yer alan habere göre Disney, Amazon Prime tarzı bir abonelik sistemi üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda Walt Disney Company, müşterileri dijital yayın hizmetlerine, tema parklarına, tatil yerlerine ve ürünlerine daha fazla harcama yapmaya teşvik etmek için indirimler veya özel avantajlar sunabilecek bir üyelik programı geliştiriyor.

 

Disneyland'de çocuklar

Bahsi geçen programın, ücretsiz kargo, dönemlik indirimler, aylık veya yıllık ücret karşılığında tamamlayıcı Prime Video hizmeti gibi birkaç farklı avantajlar sunan Amazon Prime’a benzemesi beklenen uygulamanın yapım sürecinde olduğu söyleniyor. Haberde yer alan bilgiye göre şirket içinden bazı yöneticiler programa geçici olarak “Disney Prime” adını verse de gelecek ürünün bu isimde olmayacağı düşünülüyor. Şu an üyelik sistemi ile ilgili bilgiler oldukça yetersiz. Ayrıca şirketin üyelik için ne kadar ücret alacağı ve böyle bir programı başlatmanın ne kadar süreceği de henüz belli değil. Wall Street Journal yer alan haberin ayrıntılarında ise Disney’in uygulama içi ticaret özelliklerini bu yılın sonlarında, The Mandalorian’dan bir Darksaber oyuncağı gibi yalnızca Disney+ abonelerine özel bazı öğelerle birlikte sunmak istediği ifade ediliyor.

Şirket aynı zamanda Disney+ için saatte dört dakika ile sınırlamayı planladığı reklamlı abonelik modeli üzerinde de çalışıyor. Disney’in reklam destekli versiyonu 2023’te global lansmanında önce ilk olarak ABD’de aktif edilecek.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız dijital/mobil pazarlama konulu yazının üzerine cila gibi gelen bir haber ile devam etmek istiyorum. Disney, Disney+ uygulaması beraberinde uygulama üzerinden bir QR kod tarayarak temalı ürünler ve aksesuarlar satın almasını sağlamanın yollarını arıyor. QR kodunun taranması ile kullanıcılar direkt markalı ürünlerin satın alınabileceği şirketin web sitesine yönlendirilmiş olacak. Influencerların Instagram hikayelerinde ürünlerin reklamlarını yapıp link paylaşmasının bir adım ötesi bir özellik olarak görüyorum bu gelişmeyi. “Metaverse”  adında sanal bir evrenden sıkça bahsedilen şu günlerde pazarlamanın da evrileceği kaçınılmaz bir gerçekti. Bu haber de internetin gelişimiyle beraber pazarlamanın değişimine güzel bir örnek oluşturuyor.