Bizler artık dijitale öncelik veren bir dünyada yaşıyoruz. 21.yüzyılda artık önceliklerimiz dijitalin imkanlarından yararlanmaya çalışmak oluyor.

Bugünlerde çocuklar el yazısından önce kodlamayı öğreniyor. Dijital dünyada var olmak beraberinde birtakım dijital becerilerin kazanılmasını da gerektiriyor. Ancak bu dijital beceriler tam olarak nedir? Şirketler mevcut beceri düzeyi ile dijital beceri talepleri hakkında neler düşünüyor?

Organikinsan olarak kafanızda dolaşan soruları yanıtlamak amacıyla dijital becerilerin ne olduğunu anlatmaya çalışacağız.

2593

 

Dijital beceriler, temelde çevrimiçi arama ve e-posta göndermeden, sosyal medya araçlarını kullanmaya; programlama, yazılım ve web tasarım geliştirmeye kadar olan alanı içerirken kısaca bilgiye erişmek ve bunları yönetmek için dijital cihazları, iletişim uygulamalarını ve ağları kullanmak için gereken beceriler olarak tanımlanıyor.

 

Günümüzde bu beceriler, iletişim kurmaya ve işbirliğinde bulunmaya, dijital içerik geliştirip paylaşmaya ve herhangi bir yerde çalışan bireyler için sorun çözme alanları sunuyor.

 

Dijital becerilerin örnekleri;

Bilgisayar okuryazarlığı

Veri girişi

Sosyal medya kullanımı

Web tabanlı iletişim ve araştırma

E-posta ve sohbet

 

Gelişmiş dijital beceriler neler diye sorarsanız eğer;

Programlama, web ve uygulama geliştirme,

Dijital iş analizi,

Dijital pazarlama ve içerik oluşturma,

Dijital tasarım ve veri görselleştirme,

Dijital ürün yönetimi,

Veri bilimi,

Kullanıcı deneyimi tasarımı,

 

2586

 

Peki, dijital beceriler neden önemlidir?

 

Pandemi ile beraber birçok alışkanlığımız da değişti. Zaten halihazırda hızlanan dijital dönüşüm hızı ekstra bir hız kazandı. Şirketler fiziksel genel merkezden dijital bir genel merkez zihniyetini benimsemeye başladıkça, dijital becerilere olan talep de aynı şekilde arttı.

 

Artık, dijitali benimsemek ve dönüşüme ayak uydurmak kaçınılmaz oldu. Dijital beceriler, daha güvenli, daha talep gören kariyerlere sahip olmak için kritik öneme sahip. Aslında bu beceriler artık işletmelerin de hayatta kalabilmesi için çok önemli.

 

Uzaktan çalışma, çevrimiçi ticaret ve sanal işbirliği gibi dijital öncelikli etkileşimlere evrensel geçişin gösterdiği gibi, dijital beceriler iş dünyası ve iş gücü için hiç bu kadar kritik önemde olmamıştı. Bu değişiklik, işçiler için daha fazla esneklik ve yeni yetenekleri işe almanın önündeki coğrafya engelini de ortadan kaldırdı. Aynı zamanda dezavantajlı gruplarda oluşan ve zaten büyük olan beceri açığının genişlemesine de yol açtı.

 

Sizler üzülmeyin, Organikinsan olarak dijital becerileri geliştirmeniz için internetten yararlanmayı unutmamanız gerektiğini hatırlatmak istedik, sadece gelişim için zaman ayırmanız gerekiyor.

 

Ulaşılabilirlik

İnternet sayesinde, çevrimiçi olarak aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda faydalı bilgiler bulabilir ve temel dijital becerilerini geliştirebilirsin. Herkes kendi zamanında yaşar; ihtiyacınız olan becerileri kendi zamanınızda öğrenebilir ve kendi hızınızda pratik yapabilirsiniz.

 

Ücretsiz Çevrimiçi Kurslar

Daha planlı bir eğitim sürecinden geçmek için çevrimiçi kurslar daha düzenli bir öğrenme deneyimi sunacaktır.  İhtiyacınız olan uygulamalı deneyimi elde edemeseniz de, ilk öğrenimlerden faydalanabilir ve daha sonra gelişmiş bir eğitim programıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin Udemy bu iş için harika bir web site aynı şekilde YouTube üzerinden de bir sürü eğitime ulaşabilirsiniz.