Dijital Reklam Ajansı Nedir: Bir ürün ya da hizmetin var olduğu günden beri aslında tanıtım ve reklam da varlığını sürdürüyor. Günümüzde çok daha profesyonel ve dijital bir hal alan reklam sektörü oldukça hızlı bir gelişim sürecinde. Bundan sadece 10 yıl önce dahi fiziki varlığını  yoğun şekilde devam ettiren reklam sektörü günümüzde büyük ölçüde dijitale döndü.  Organik İnsan olarak bu yazımızda “Dijital reklam ajansı nedir” ve “Dijital reklam  ajansları ne iş yapar?” sorularına odaklandık.

Dijital reklam ajansı nedir?

Reklam ajansı en geniş tanımıyla kişi veya markanın tanıtım, reklam ve duyuru süreçlerini yöneten ve markayı hedef kitle ile buluşturan aracı firmalardır. Dijital çağın  gelişimi, tüm sektörleri ve hizmetleri birçok değişime uğratmıştır. Günümüzde, fiziksel  olarak varlığı dahi bulunmayan firmalar sadece e-ticaret siteleri üzerinden hizmet
verebilmektedir. Hal bu olunca klasik reklam ajansı kavramı da oldukça kısa bir  zaman dilimi içerisinde büyük ölçüde dijitalleşti. Günümüzde bilboard ya da TV reklamlarının yerini daha interaktif ve dijital kanallar üzerinden dönen reklamlar aldı.

Dijital Rekalm Ajansı nedir

Dijital reklam ajansı bölümleri nelerdir?

Reklam ajanslarının içerisinde yaratıcı sürece katkı sunan ve bir kampanyanın baştan sona planlanıp uygulanmasını sağlayan farklı departmanlar yer almaktadır.  Birçok reklam ajansı bu departmanların çoğunu bünyesinde barındırsa da bazı  ajanslar, birtakım hizmetleri partner çalıştıkları ajanslar ile ortak iş yaparak  sağlayabilir.

  • Grafik Tasarım

İzlediğiniz bir reklamı ya da sosyal medyada karşınıza çıkan bir reklam kampanyasını  düşünün. İlk aşamada ilginizi çeken şey kesinlikle tasarım olacaktır. Ne kadar iyi  planlanmış ve her detayı düşünülmüş bir reklam kampanyası olsa da tasarım  yeterince iyi değilse tüm kampanya çöpe gidebilir ve beklediğiniz dönüşleri  alamayabilirsiniz. Oldukça geniş bir hizmet yelpazesi bulunan grafik tasarım   ekibi; kurumsal kimlik dosyası, logo  tasarımı, katalog ve broşür tasarımı, ürün ambalaj tasarımı, sosyal medya, web sitesi  tasarımları gibi birçok alanda hizmet verir. Bu tasarımlarının hepsinin belirli bir  bütünlük anlayışıyla düzenlenmesi ve markayı bir bütün olarak yansıtması çok  önemlidir.

  • Web Tasarım

Web tasarım  , günümüzde olmazsa olmaz ve çok kıymetli bir hizmettir. Artık web sitesi olmayan bir markanın gelişmesi ve ilerlemesi neredeysemümkün değildir. Web sitesinin sadece yayına alınıp sonraki süreçlerde atıl bırakılması da yapılabilecek en büyük hatalardandır. Markanızın kurumsal kimliği ile örtüşen, hizmetlerinizi net bir şekilde anlatan ve kullanıcı dostu bir web sitesi için reklam ajansları ile çalışabilirsiniz. Web tasarım ve yazılım departmanları, web sitenizin tüm süreçlerini yönetir ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm dijital çözümleri sağlar.

  • Dijital Pazarlama ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
Dijitalin güçlenmesi ve her geçen gün insan hayatında daha büyük yer kaplamasıyla  birlikte reklam ajanslarının olmazsa olmaz departmanlarından biri de dijital pazarlama  ekipleri oldu. Pazarlama sürecinin en etkin şekilde yönetilebilmesi için dijital  pazarlama araçlarına hakim olunması ve doğru SEO   çalışmalarının yapılması önem taşıyor. Dijital pazarlama ekibi aynı zamanda Google  Ads reklamları ve sosyal medya reklamlarının planlanması süreçlerinde de aktif rol  alıyor.
Sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde çoğu kişi sosyal medyada varlık gösteriyor ve birçok içerik paylaşıyor.  Uzaktan bakıldığında sosyal medyada içerik paylaşmak ve hesap yönetmek basit bir iş gibi görülebiliyor ancak sosyal medya yönetimi  aslında titizlikle planlanması ve yönetilmesi gereken birçok alandan  meydana geliyor.  İçerik yönetimi, kampanya planlanması, uygun paylaşım saatleri, düzenli raporlama,  değişen ve gelişen dijital araçları takip edip markaya entegre etme gibi birçok alanda  hizmet sağlayan sosyal medya ekibi, reklam ajanslarının olmazsa olmazları  arasındadır.

Prodüksiyon, Video ve Fotoğraf Çekimi

Reklam ajanslarının birçoğunun bünyesinde fotoğraf, video ve prodüksiyon  departmanı bulunmaktadır. Bu departman, bir nevi markanın kimliğinin oluşmasını sağlar diyebiliriz. Özellikle henüz yeni oluşan markaların tanıtım filmlerinin, fotoğraflarının iyi ve doğru çekilmesi çok önemlidir.

“Dijital medya ajansı nedir?” sorusu, dijital süreçlerini profesyonel bir ekiple yürütmek ve sosyal medya kanalları, web site, profesyonel fotoğraf / video çekimi, grafik tasarım gibi alanların hepsinde kurum çizgisine uygun ortak bir tarz yakalamak isteyen kişiler tarafından sıkça sorgulanıyor. Organik İnsan olarak biz de bu yazımızda “Dijital medya ajansı nedir?” sorusuna odaklandık ve bu konuyu ayrıntılı bir şekilde inceledik. Aklınıza takılan farklı dijital süreçler hakkında bilgi sahibi olmak için bloğumuzu keşfedebilirsiniz.