Dijital PR Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital PR, en genel tanımıyla hedef kitle ve müşterilerle online kanallar aracılığıyla bağlantı kurmak anlamına gelmektedir. Normalde halkla ilişkiler ajanslarının yaptığı işin sanal ortamda yapılması olarak da tanımlanabilir.
Dijital PR yöntemi, ürün ve hizmetlerin tanıtılması, daha geniş kitlelere ulaşmak, mevcut müşteri sayısını arttırmak ve rakiplerin önüne geçmek amaçlarıyla tercih edilebilir.

Organik İnsan olarak bu yazımızda, Dijital PR kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için, dijital PR ile klasik PR farklarını, dijital PR’ın neleri kapsadığını ve faydalarını ele alacağız.

2 pr

Geleneksel PR ile Dijital PR Farkları Nelerdir?

PR, genel olarak marka imajı oluşturma ve marka imajını iyileştirme çalışmalarıdır. Geleneksel PR ve dijital PR çalışmalarının tümü bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilir.
Klasik PR, TV, radyo, basılı gazete ve dergiler gibi mecraları kapsarken dijital PR, internet ortamında gerçekleşir. Basılı yayınlara zaman içerisinde ilginin azalması, basılı yayınlarda yapılan PR çalışmalarının ölçümlenememesi ve bütçelerinin yüksek olması, klasik PR’a olan ilginin azalmasına yol açmıştır.
Klasik PR’da müşteri ile etkileşim kurmak genel olarak zordur. Dijital PR’da ise müşterinin dönüşleri anında görülebilir. Özellikle bu yönüyle Dijital PR oldukça fayda sağlar.
Birçok firmanın hitap ettiği hedef kitle düşünüldüğünde, tek başına geleneksel PR ya da dijital PR yeterli olmayabilir. Bu noktada ikisinin birbirini besleyecek şekilde yürütülmesi çok daha yararlı olacaktır. Size destek veren ajansınız, dijital ve geleneksel PR’ın dengesini doğru şekilde kurarak hem bütçenizi efektif kullanmanızı hem de tanıtımlarınızı iyi yönetmenizi sağlar.

Dijital PR Neleri Kapsar?

SEO Çalışmaları: Dijital PR’ın en önemli alanı SEO’dur. Uygun anahtar kelimeler aracılığıyla, faydalı içerikler üretmeyi amaçlayan bu çalışmalar, markanızın arama motorlarında yükselmesini ve doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.

SEM Çalışmaları: Arama motorlarında üst sıralara çıkmanın bir diğer yöntemi de reklam çalışmalarıdır. SEM, belirli ücret karşılığında, arama motoru sıralamanızı yükseltmeniz anlamına gelir. Çalışma prensibi olarak SEM, SEO’ya benzer ancak SEO çok daha uzun vadede sonuç verirken SEM kısa vadede sonuç verir.

Marka Elçisi: Sosyal medyada birçok kişiye dokunan, yüksek takipçi kişiler ile iş birliği yapmak, markanızın hızlı yükselmesini sağlayabilir. Ancak burada, kiminle iş birliği yapılacağı ve çalışmayı düşündüğünüz marka elçisinin sizi ne kadar iyi anlatabileceği konuları çok önemlidir. Bu süreci titizlikle takip etmenizi ve yönetmenizi tavsiye ederiz. Marka elçilikleri konusunda dijital PR hizmeti aldığınız ajansın tavsiyelerini dikkate almanızı öneririz.

3 pr

Dijital PR Araçları

Dijitalde, müşterilerinizin olma potansiyeli olan her mecra dijital PR çalışmalarının yapılabileceği bir araçtır. Bu bakış açısıyla belli başlı dijital PR araçlarını sıralayacak olursak:

Web Sitesi: İnternette iletişimin ana mecrası web sitesidir. Dijital varlığınızın başlayacağı ve ana referansınız olacak web sitenizi markanıza en uygun hale getirmeniz, dijital PR çalışmalarınızın temelinin sağlam olmasına yardımcı olacaktır.

Size sosyal medyada ya da dijital haber kanallarında rastlayan kişiler web sitenize bakmak isteyebilir. Bu noktada onların gözünde güvenilir ve dijital PR çalışmalarının tamamlayıcı bir imaj oluşturmanız gerekir.

Sosyal Medya: Markanızı istediğiniz gibi anlatabileceğiniz ve insanlarla etkileşime girebileceğiniz sosyal medya platformları, dijital PR’ın olmazsa olmazlarıdır. Tüm sosyal medya platformlarında markanız adına, aynı uzantı ile hesap oluşturmanızı tavsiye ederiz. Her sosyal platformda hesabınız olsa da bu tüm platformları aktif kullanmanız anlamına gelmez. Örneğin; görselliği yüksek ve Instagramprofiine uygun bir hesabı TikTok gibi platformlar ile destekleyebilir ancak Twitter’da aktif varlık göstermeyebilirsiniz.

Forumlar ve Haber Siteleri: İçinde bulunduğunuz sektör ile alakalı online haber mecralarına ve forumlara basın bülteni gönderilmesi, doğru hedef kitleye ulaşmanız açısından çok önemlidir. Dijital PR ajansınız, bünyesindeki ilgili datalara markanız hakkında bültenler iletecektir.

Haber sitelerinde yer alan haberler, aynı zamanda SEO çalışmalarınıza da besleyecektir. Bu düzeni istikrarlı şekilde devam ettirdiğinizde arama motoru sıralamalarınızda da yükseldiğinizi görebilirsiniz.

Bloglar: Markanızın hedef kitlesi olan kişiler tarafından, markanız hakkında yazılan blog yazıları çok değerlidir. Bu sizin kendinizi anlatmadan, başkalarının sizi anlatacak kadar beğenmesi ve sizi tanıtması anlamına gelir. Aslında tanıtımın en güzel yöntemlerinden biri budur.

Bloglarda markanız hakkında yazılan her şey titizlikle takip edilmelidir. Bazen markanız hakkında olumsuz görüş bildirine kişiler de olabilir. Bu yorumlara problemi gidermek amacıyla cevap yazmanız, sizi daha güvenilir bir noktaya taşıyacaktır.

Organik İnsan olarak, farklı sektörlerden birçok marka ve kuruma dijital PR desteği sağlıyoruz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.