Dijital Pazarlama Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

Teknoloji çağıyla birlikte, neredeyse her şeyin dijital ortamda yönetilebildiği bir döneme girdik. Dijitalleşme, son yılların en popüler kavramlarından biri olsa da içinde bulunduğumuz pandemi süreci, dijitalleşmeyi zorunlu hale getirdi. Son süreçte dijital dünyaya ayak uyduran, inovasyona ve gelişmeye açık marka ve şirketler değerini arttırırken kendini güncelleme konusunda yetersiz kalan firmaların, müşterilerine ulaşma potansiyellerinin de azaldığını sık sık gözlemliyoruz.

Organik İnsan olarak bu yazımızda, dijital pazarlamanın ne olduğundan dijital pazarlama ajanslarının nasıl hizmetler sunduğuna kadar aklınızda soru işareti oluşturabilecek konuları ele alacağız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Teknoloji yardımıyla, internet ortamında gerçekleşen ve marka tanıtımını kapsayan tüm işlemlere dijital pazarlama denir. Dijital pazarlama, fiziksel pazarlama yöntemlerine kıyasla ölçeklenebilir ve raporlanabilir. Özellikle son süreçte, ilgili hedef kitlelerinize ulaşmanızı çok daha uygun bütçeler ile sağlayabilen dijital pazarlama ve reklam çalışmaları ile firmanızı hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Dijital dünya çok hızlı gelişen ve güncelde kalınması gereken bir mecradır. Bugün geliştirdiğiniz bir fikir bir hafta gibi kısa bir sürede dahi yeni gelen bir güncelleme ile değişebilir. Tüm bunları takip etmek ve markanızı dijitalde doğru konumlandırmak ayrı bir iş koludur. İşte bu tam da bu noktada dijital pazarlama ajansları devreye girer.

Dijital Pazarlama Ajanslarının Hizmetleri Nelerdir?

Dijital pazarlama ajansları, markanızın dijitalde var olması ve büyümesinin tüm aşamalarını yönetir. Markanızı analiz ederek hangi sosyal platformlarda yer almanız, hedef kitlenize nasıl ulaşmanız ya da yaratıcı dijital kampanyalar ile marka değerinizi arttırmanız gibi konularda size yol gösterici olur.

Dijital pazarlama ajanslarının verdikleri hizmetler:

233

Web Sitesi Oluşturma ve Geliştirme

Markanızı dijital dünyada konumlandırmak için ihtiyacınız olan ilk şey markanıza ait bir web sitesidir. Çünkü web sitesi markanızın dijitaldeki kimliğidir. Sizin hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı, arama motorlarından ulaşılabilen, sosyal medya kanallarına yönlenen web sitesi adeta dijital dünyadaki mağazanızın temelidir.

Dijital pazarlama ajansları, web sitenizi oluşturma, yenileme, güncellemelerini yapma, arama motorları tarafından onaylanan hale getirme, hem tasarımsal hem de içerik olarak işlevsel hale getirme, e-ticaret yönetimi sağlama vb. birçok konu ile bütünsel olarak ilgilenir.

Web sitenizin tasarımını ya da içeriklerini beğeniyor olabilirsiniz. Peki arka tarafta her şeyin yolunda olduğundan emin misiniz? Dijital pazarlama ajansları web sitenizi incelediğinde, uzmanlık alanları kapsamında bazı düzenlemeler yapabilir. Belki de ufak bir optimizasyon sitenizin çok daha hızlı çalışmasını, arama motoru sıralamasının yükselmesini hatta reklamlarınızın daha iyi sonuçlar getirmesini sağlayabilir.

Dijital Reklamcılık

Bir ürün ya da hizmet almadan önce ilk olarak nereye başvuruyorsunuz? Bu sorunun en yaygın cevabı genellikle internet oluyor. Eğer internetten ürün ve hizmet satmak isteyen taraftaysanız, ürünlerinizi alma potansiyeli olan hedef kitlenizin karşısına nasıl çıktığınız oldukça önemli. Arama motoru sıralamasında üstlerde yer almanız, ürününüzün daha çok kişiye ulaşması, dolayısıyla satışlarınızın daha yüksek olması için bir fırsattır. Bunu sağlamak için de arama motorları reklamları verebilirsiniz. Dijital pazarlama ajansları, SEM (Search Engine Marketing) adıyla markanız için bu hizmeti sağlamaktadır.

azzz

Sosyal Medya Reklamcılığı ve Yönetimi

Hangi kitleye hitap ederseniz edin, markanız mutlaka sosyal medyada yer almalıdır. Çünkü sosyal medya hedef kitlenize ulaşmanın en kolay, en eğlenceli, en samimi ve aynı zamanda da en ucuz yöntemlerinden biridir. Sosyal medya kanallarınız olmadan ve mevcut kanallarınızı markanıza uygun bir strateji ile yönetmeden, dijital dünyada tam anlamıyla varlık sağlamanız mümkün değildir.

Dijital pazarlama ajansları, sosyal paylaşım platformlarında markanızın çizgisine uygun paylaşımlar yapar, sosyal medya reklamlarınızı yönetir ve size ulaşmak isteyen müşterilerinize gerekli cevapların verilmesi ya da uygun birimlere yönlendirilmeleri konularında destek sağlarlar.

İçerik, tasarım ve reklam alanlarını işin uzmanlarına bırakmanız hem markanızın sosyal medyadaki görünümüne katkı sağlar hem de reklam bütçelerinizin en etkili şekilde kullanılmasına katkı sunar.

İçerik Oluşturma ve SEO

Google, web sitenizi üst sıralara taşımak için kullanıcılara faydalı içerikler ürettiğinizden emin olmak ister. İçerikleriniz ne kadar faydalı ve SEO uyumluysa, arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansınız da o kadar artar. Bu noktada SEO uyumlu içerikler üretmek büyük önem taşır. Dijital pazarlama ajansları SEO hizmeti de sağlamaktadır. Siteniz düzenli SEO çalışmaları ve içerik girişleriyle, aylık ziyaretçi sayısını arttırabilir ve bu durum bir süre sonra satışlarınıza da yansır.

Analiz ve Raporlama

Dijital pazarlamanın en iyi özelliklerinden biri sonuçlarının ölçülebilir olmasıdır. Yayınladığınız bir içeriğin kaç kişiye ulaştığını, takipçilerinizin ağırlıklı olarak hangi demografik yapıya ait olduğu, hangi bölgelerden takipçi kazandığınız gibi birçok detayı inceleyebilirsiniz. Bu da daha faydalı dijital pazarlama stratejileri oluşturmanın yolunu açar.

Dijital pazarlama ajansları, haftalık ya da aylık periyotlarda, markanız adına rapor çalışmaları hazırlayıp size sunar. Bu da dijital süreçlerinizi iyi takip etmeniz ve gelişmelerinizi görmeniz açısından oldukça faydalıdır.