Blues 19. yüzyılın sonlarında Amerika’nın Deep South (Derin Güney) bölgelerinde Afrikan-Amerikalılar tarafından ortaya çıktı. Afrikan Amerikalıların çalışırken, dini ritüellerinde, ve kendi kültürlerinde bulunan şarkı biçimlerine göre ortaya çıkmıştır. Başta Amerika olmak üzere daha sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır.

Blues’un ortaya çıkma tarihi olarak Amerika’da ki köleliğin bitmesi ile bağdaştırılır ve daha sonra juke joints adını verdikleri müzik söyleyip dans ettikleri barımsı yerlerde geliştiği söylenir. Tarihçiler Blues’un müzik konusunda ki yükselişini 20. yüzyılda olduğunu söylemektedir. İlk Blues nota kâğıdı 1908’de yayınlandı. Blues müziği farklı farklı söylemlere göre farklı janralar kazanmıştır. Bunların en çok bilinenleri Country Blues, Delta Blues, Piedmont Blues, Chicago Blues, West Coast Blues’larıdır. 2. Dünya Savaşından sonra akustikten çok elektronik gitar ile çalınmaya başlanmış ve beraberinde Rock müzik ile bir karışımı olan Blues Rock müzik türü doğmuştur.

Şimdi ise birkaç blues ustalarından bahsedelim

Robert Johnson

Robert Leroy Johnson Amerikalı Blues şarkıcısı ve söz yazarıdır. Sahip olduğu gitar çalma yetenekleri, yazdığı sözler ve söylemesi hala günümüzdeki insanları hayran bırakıp ilham vermeye devam etmekte. 8 Mayıs 1911 yılında doğmuş, 16 Ağustos 1938 yılında ölmüştür. Efsaneler derki; Müzik konusundaki yeteneğini başarısı için ruhunu şeytana satmıştır. İlk başlarda sokak köşelerinde, juke joints’lerde ve Saturday night dances (Cumartesi gecesi dansları) çaldı.

1961 yılında çıkardığı toplama bir albüm olan King of the Delta Blues Singers albümü ile daha da adını duyurdu. Şimdilerde ise Blues’un ustalarından biri olarak görülmekte, özellikle Mississippi Delta Blues stilinde.

Robert Johnson – Crossroad

Robert Johnson – Sweet Home Chicago

Ma Rainey

“Ma” Rainey ilk Afrikan- Amerikan profesyonel Blues şarkıcısı ve İlk Blues şarkıları kaydeden biri olarak geçmekte. Herkes ona “Mother of the Blues”(Blues’un Annesi) diye seslenmekteydi. Çok genç yaşta şarkı söylemeye başlamıştı. Will Rainey ile evlendikten sonra Ma Rainey olarak bilinmeye başladı.

Rainey güçlü ses yetenekleri, enerjik düzeni ve iniltili bir şekilde şarkı söylemesi ile bilinirdi. Sesi o kadar güçlüydü ki hiçbir zaman yeterli seviyede sesi kaydedilmedi. Çünkü kayıtları yaptığı yer averajın altında bir yerdi. Yine de “Bo-Weevil Blues” ve “Moonshine Blues” şarkıları sesinin ne kadar güçlü olduğuna kanıtlayan kayıtlardır. Rainey Jazz müziğin ustalarından biri olan Louis Armstrong ile de kayıt yapmış ve konserler vermiştir.

‘Ma’ Rainey – Runaway Blues

‘Ma’ Rainey – Booze And Blues

Eğer sizin de bildiğiniz güzel Blues parçaları var ise yorumlarda önermeyi unutmayın!