Başarılı Bir Logo Oluşturmak İçin 4 Temel Adım

Her markanın logo tasarımında kendine has süreçleri vardır ancak bu adımları genel olarak 4 basit adımda toparlayabiliriz.

ADIM 1: MÜŞTERİYİ DİNLEMEK

Marka logosu oluşturma sürecinin ilk ve en önemli adımı, işi ve müşteriyi anlamaktır. Tasarımcıların pek çoğu, logonun temsil ettiği şeyin belirli olmaması, şekillerin, yazı tiplerinin ve renklerin rasgele olarak seçilmiş olması durumunda logo fikrini müşteriye satmanın çok zor olacağını savunuyorlar.

Logonun tasarım süreci müşterinin ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir. Müşteri ile yaptığın beyin fırtınası, marka amacını belirlemek, müşterinin neyi başarmak istediğini ve müşteride nasıl bir yankı uyandırmak istediğini öğrenmek gibi keşif konuşmaları yapmak logo tasarım sürecinde kritik öneme sahiptir.

Bazı durumlarda müşteriler de ne istediklerini tam olarak bilmiyor olabilirler. Bu durumda tasarımcının hayal dünyasına daha geniş bir alan bırakılmış olur. Tasarımcının müşteriye daha fazla öneriyle gitmesi bu tablodaki en iyi stratejidir.

Başarılı Bir Logo Oluşturmak İçin 4 Temel Adım

ADIM 2: ARAŞTIRMALARIN TOPLANMASI

Müşterinin marka amacını ve ihtiyaçlarını belirledikten sonra araştırma yapma aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşama oldukça önemli bir aşamadır çünkü müşteriler logolarının hem benzersiz olmasını hem de aynı iş alanını temsil eden diğer logolarında içinde olmasını isterler. Örneğin endüstriyel bir organizasyon için tasarım yapmanız gerekiyorsa sanatsal havası olan soyut çalışmalardan kaçınmanız daha faydalı olacaktır. Logonun tasarımı o markaya özgü ve benzersiz olmasının yanı sıra o işin temasına ve iş alanına uygun olmalıdır. Bir avukat kartvizitine baktığınızda profesyonel ve ciddi bir imaj yaratan logoları görmek istersiniz. Anaokulunu temsil eden bir görüntü kullanmak yerinde olmayacaktır. Bu sebeple sektöre uygun imaj çizen tasarımlar kullanmak kritik öneme sahiptir. Tasarımcılar önce mevcut pazarı belirlemeli sonrasında ise o alana ait benzersiz bir tasarım yapmak için rakip araştırması yapması gerekmektedir. Müşterinin markasının diğer rakip markaların sloganlarından nasıl sıyrılacağını belirlemek gerekmektedir. Marka alanı tespiti, rakip analizi, müşteri ve çalışan görüşleri, araştırmaların toplanma basamağının tümünü oluşturur.

ADIM 3: LOGONUN TASARLANMASI

Bütün araştırmaların sonucunda sıra doğru ürünü yaratmaya geldi. Tasarımcılara genellikle belli bir tasarımın farklı varyasyonlarını müşterilerine çeşit olarak sunarlar. Bu oluşturulan son seçenekler tasarımın başladığı andan itibaren oluşturulan onlarca seçeneğin sonucunda daraltılıp geriye kalan seçeneklerdir. Tasarlanabilecek en iyi logoyu yapmak için mümkün olan yüzlerce varyasyonlar denenip arasından en uygun olan seçilmelidir. Bu noktada ayrıntılara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Yazı stili, renk ya da tipografideki ufak değişiklikler büyük farklar yaratabilir.

Tasarımı değerlendirecek bir grup insan olması da büyük bir avantajdır. Kullanılan renkler, görsel çekicilik gibi unsurlarda logo tasarımının en önemli noktalarındandır. Zihnimiz bazı renklerle, bazı duyguları ve durumları bağdaştırır. Bu çalıştığınız markaya çok farklı anlamlar katabilir ya da markanızdan çok şey alabilir. Bu bağlamda renk seçimine çok dikkat edilmelidir. Renk tasarımın en önemli parçalarından biri olacağından tasarımın tek renk, iki farklı renk ya da siyah beyaz halini de varyasyonlara dahil edin.

Başarılı Bir Logo Oluşturmak İçin 4 Temel Adım

ADIM 4: MEVCUT ÜRÜNÜ DÜZENLEME

Son adım ise kalan son mevcut varyasyonları müşteriye sunarak, düzenlemeleri istemektir. Düzenleme ve geri bildirim alma basamağı atlanması mümkün olmayan bir basamaktır. Bu basamakta logoyu yenilemek zorunda kalınabilse de yukarıdaki basamakların izlenmesi bu durumla karşılaşma ihtimalini düşürmektedir.