Geçtiğimiz haziran ayında yapılan WWDC 2018 etkinliğinde tanıtılan iOS 12 pek çok yeni özelliklerini gözler önüne sundu. Bu özelliklerden en dikkat çekeni, işitme kaybı yaşayanlar için nimet niteliğinde olan Live Listen. Bir diğer adı ile Canlı Dinle özelliği.

AirPods veya Made for Iphone

Live Listen, haziran ayında duyurulan ve geçtiğimiz günlerde iOS 12 Beta kullanıcılara sunuldu. Kullanıcılar bu özellik ile AirPods veya made for iphone kitlerinden birine sahip olanlar olan İphone kullanıcıları telefonlarını bir mikrofon olarak kullanılıyorlar. İlk olarak 2014 yılında tanıtılan teknoloji iOS 12 ile birlikte Apple’ın kablosuz kulaklıkları olan AirPods ile kullanılmaya başlanacak.

Nick Dawson adında bir İphone kullanıcısı, Live Listen özelliğini başarılı bir şekilde kullanan kullanıcılardan biri. Twitter’da paylaştığı tweet ‘lere göre, annesinin daha rahat film izleyebilmesi için Live Listen özelliğini kullanmış. Telefonunda Canlı Dinleme özelliğini açarak televizyona yakınına koyarak annesine AirPods’larını vermiş. Annesinin yıllar sonra ilk defa normal bir ses seviyesinde televizyon izlediğini söylüyor.

Apple’ın sunduğu bu özellik sayesinde işitme problemi yaşayan kullanıcıların derdine çare oldu. Yeni iOS işletim sistemi ile AirPods kulaklıklarını entegre bir şekilde kullanarak rakiplerinden çok daha farklı ve işlevsel bir çözüm sunmayı başarmış oldu.

Canlı Dinleme’yi Aktif Etme

Canlı Dinle(Live Listen)’yi aktif etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1) Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > İşitme Cihazları’na dokunun.

2) Aygıtlar’ın altından işitme cihazınıza dokunun.

3) Canlı Dinlemeyi Başlat’a dokunun.

4) Aygıtı duymak istediğiniz şeyin önüne yerleştirin.

Canlı Dinleme’yi kapatmak için aynı ekranda bulunan “Canlı Dinlemeyi Bitir” kısmına dokunarak kapatabilirsiniz.

Canlı Dinleme’yi açıp kapatmak veya işitme cihazınızın diğer özelliklerini kontrol etmek için de Erişilebilirlik Kestirmesi’ni kullanabilirsiniz. Kilitli ekranda Erişilebilirlik Kestirmesi’ni kullanmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > İşitme Cihazları’na gidin ve Kilitli Ekranda Göster’i açın.

Erişilebilirlik Kestirmesi’nden şunları yapabilirsiniz:

– Canlı Dinleme’yi başlatma veya sonlandırma

– Pil ömrünü görüntüleme

– İşitme cihazlarından biri veya her ikisi için ses düzeyini ayarlama

– Bir ses ön ayarı seçme