Dünya üzerindeki en büyük E-ticaret sitelerinden biri olan Amazon 19.09.2018 tarihi ile resmen Türkiye pazarına giriş yaptı. Uzun bir süredir geleceği konuşulan Amazon artık kapılarını açtı. Siteye girince uzunca bir yazı ile kullanıcıyı karşılayan site şuanda milyonlarca ürünü hizmete sunmuş durumda. Peki, şuana kadar bilinenler neler?

Kargo ve Teslimat

MNG Kargo ve AGT Kurye ile anlaşan Amazon, standart teslimat ve ekspres teslimat olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor. Standart teslimat neredeyse her yerde geçerli iken, ekspres teslimat maalesef her yerde kullanılamıyor. Ekspres teslimatı sipariş sırasında seçerseniz İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan teslimat adreslerine gönderildikten sonra 1 iş günü içinde, Türkiye’deki diğer şehirler için ise 2 iş günü içinde belirtilen adrese teslim ediliyor. Ekspres teslimat sadece uygun teslimat adresleri için sunulmakta ayrıca satıcı tarafından özel olarak sunulmadığı sürece herhangi bir üründe ekspres kargo kullanılamıyor. Ayrıca teslimatlar Pazartesi ile Cumartesi arasında yapılmakta. Pazar günleri ve resmi tatillerde teslimat yapılmıyor.

Standart teslimatın kargo ücreti 4,90 ₺ iken ekspres teslimatın ücreti 7,90 ₺ olarak belirlenmiş. 100 lira ve üzeri alış verişlerinizde standart teslimat kullanırsanız herhangi bir kargo ücreti ödememektesiniz fakat bu durum ekspres teslimat için geçerli değil. Her halükarda ekspres kargonun ücretini ödemektesiniz. Son olarak standart teslimatın teslim tarihi olarak büyük şehirler için 2-3 iş günü, diğer şehirler için 3-5 iş günü, kırsal alanlar için 3-7 iş günü olarak belirtilmiş.

Amazon Prime, Amazon Alexa ve Diğer Hizmetleri

Amazon’un birden fazla hizmeti var. Örneğin Amazon Prime, Amazon’dan sıkça alışveriş yapanların tercihi. Alışveriş aşamasında birçok yardımcı özelliği bulunan Amazon Prime’ın en öne çıkan özelliği ücretsiz kargo hizmeti. Amazon Fresh adında ki hizmeti ise birçok market alışverişinizi rahatlıkla yapmanızı sağlıyor. Daha birçok hizmeti olan Amazon Türkiye’de marka tescilini alsa da, şuan da bu hizmetler kullanılmamaktadır. Gelecek zamanlarda bu hizmetleri muhtemelen açacak ve Türkiye’de ki kullanıcılarına sunacaktır.

İlk Günden Gelen Şikayetler

Açılışın ilk gününde bazı sistemlerini oturtamamış olacak ki, ilk günden bir hayli şikayet aldı. Müşterilin “stokta varken sipariş ettim siparişim onaylanmadı stok bitince siparişim iptal edildi”, “siparişi verdikten sonra iptal edip fiyat güncellemesi oldu” gibisinden bir çok şikayetler yağdı. İlk günün heyecanından olsa gerek gözlerinden bir takım şeyler kaçırmış ya da anlaşmalı oldukları satıcıların sistemi henüz öğrenmemiş olabilir ki bu oldukça normal bir durum aslında. İlk günü bu şekilde geçiren Amazon için bu durum onlar için nazar boncuğu olsun diyoruz.

Son olarak Amazon’un Türkiye’ye gelişi için hoş geldin diyor ve hayırlı olsun diliyoruz. Umarız Türkiye’de ki pazara çabucak adapte olurlar.