Logo, bir markanın müşterilerine karşı kendisini tanıttığı ilk görsel imajdır. Firmalar, hedef kitlelerinin gözünde en iyi imajı yaratabilmek için logo üzerinde titizlikle çalışırlar. Dolayısı ile firmalar logo seçimi yaparken bazı filtrelerden geçerler. İlk olarak, hatırlanabilir olmak bir firma için çok önemlidir. Yıllar geçse de o logo hedef kitlenin aklında kalmalıdır. Diğer önemli kural ise anlaşılır olmaktır. İnsanlar karmaşık şeyleri anlamak istemezler. Bu nedenle, logo tasarımı firmalar için detay isteyen bir iştir. Markalaşma alanında logo önemli rol oynar.

Hedef kitlenin bilinçaltında çoğu zaman isim yerine görsel kalır. Bunun bilinciyle, firmalar kendilerine en uygun olan logoyu yaratmak isterler. İşte bu nedenle firmaların yeni göz bebeği olmaya aday bir web site tasarlandı:

“LOGOLAB”

 

Studio Bros’tan Brandon Stepherd, geliştirdiği çevrimiçi logo analiz aracı ile logoların her koşulda amacını yerine getirip getirmediğini ortaya çıkarıyor.

 

Aslında web site, logonuzu yüklediğinizde size logoyla ilgili sorulması gereken tüm soruların cevabını veriyor. Bunlar;
– Logo, görsel dengeyi koruyor mu? Logonun dörde bölündüğünde eşit şekilde görsel dengenin sağlanıp sağlanmadığı kontrol ediliyor.

– Logo, renksizken de ilgi çekici mi? Bu kısımda renklerin uyumunu açıkça görebiliyoruz. Logo, 3 ayrı tonlamalarla karşınıza çıkıyor.

 

– Logo, renk körlüğünde nasıl görünüyor? Bu soruda da 3 farklı görüş açısı veriliyor.

– Logo, büyükten küçüğe gidebiliyor mu? Başarılı bir logo her boyutta çalışmalıdır.

– Logo, her alanda aynı mı? Kare, geniş ve dar alanlarda logo hep aynı kalitede kalmalıdır.

– Pikseli değiştikçe logonun görünümü ne kadar değişiyor?

– Logo, blurlandığında görünümü ne kadar değişiyor?

– Logo, ne kadar akılda kalıcı? Logo 4 bölüme ayrıldığında bile tanınması gerekir.

– Logo, mobil cihazlarda nasıl görünüyor?

– Logo, tanıdık markaların logolarının arasında kayboluyor mu?

Bu sorulara Logo Lab akıcı bir şekilde kullanıcılara cevap veriyor. En iyi sonucu veren analiz için logoları PNG ve SVG formatında yüklemeniz gerekiyor. Logonuzun ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız www.logolab.app‘ı ziyaret edebilirsiniz.