5 Adımda Marka Adınızı Bulun

Marka adı yalnızca kartvizitinizde güzel görünen, eğlenceli bir şey değildir. Marka adı müşterilere bir mesaj iletir. Doğru marka adı bir markanın sahip olacağı en değerli varlıklarından biridir. Markanın farklılaşmasını ve kabulünü hızlandırır. Ancak doğru marka adını seçmek oldukça zorlayıcı bir iştir. İşe yarayan, akılda kalıcı, bir marka adı nasıl bulunabilir? Doğru marka adını bulmak mümkün ancak daha derin düşünme ve fazladan etap gerektirmektedir.

 

5 ADIMDA MARKA ADINIZI BULUN

Bir Marka Adını İyi Yapan Nedir?

Bununla ilgili bazı çalışmalar ve ortaya atılan bazı teoriler bulunmaktadır. 2010 yılında Alberta Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, tüketicilerin Coca-Cola, Kit Kat, Jelly Belly gibi tekrarlayan yapılandırılmış isimlere sahip markalara daha olumlu tepki verdiğini buldu.
İnsanların marka adlarını hatırlamasını kolaylaştıracak bazı küçük özellikler vardır:

ANLAMLI: Marka ile duygusal anlamlı bir bağ geliştirilmesini sağlar. Marka özünü iletir. Müşterinin içerik hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. İmaj yaratıp, yarattığı imajı müşteriye yansıtır.

AYIRT EDİCİ: Fark yaratan ve rakiplerinden sıyrılan bir marka adı size öne taşıyacaktır.

ERİŞİLEBİLİR: İnsanların kolayca yorumlayabilir ve söyleyebilir olması marka adı için oldukça önemlidir. Sıra dışı bir isminiz olsa bile kolayca ifade edilebilir olması marka için daha faydalı olacaktır.

GELECEĞE YÖNELİK: Şirketle birlikte büyümeye uygun olmalıdır. Ayrıca farklı ürünlere ve marka uzantılarına da uyarlanabilir olması kritik öneme sahiptir.

GÖRSEL: Markanızı tasarım yoluyla temsil edebilirsiniz. Logolar, semboller ve renkler yoluyla markanızı daha akılda kalıcı hale getirebilir ve müşterilerle iletişime geçebilirsiniz.

Marka ismi seçmek için iyi bir beyin fırtınası yapmak gerekmektedir. Marka adını belli bir amaçla seçmek, incelemek ve uygunluğunu test etmek oldukça önemlidir.

Marka adınızı belirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımlar size kılavuzluk edebilir.

5 ADIMDA MARKA ADINIZI BULUN

Marka Değerlerinizi İfade Edin

Marka adınızı belirlemeden önce kim olduğunuzu, marka amacınızı, değerlerinizi, başarmaya çalıştığınız şeyi, vizyonunuzu ve misyonunuzu ifade etmeniz gerekmektedir. Bütün bu öğeler bir araya geldikten sonra marka adını ifade etmek daha kolay olacaktır.

Sizi Farklı Kılan Şeyleri Tespit Etmek

Markanızı neyin farklı kıldığını anlamak, marka adı belirlemenin kilit noktasıdır. Sizi neyin farklı kıldığı konusunda fikirleriniz yoksa rekabet analizi yapmanız faydalı olacaktır. Bu sayede rakiplerinize bakarak markanızın hangi yönleriyle farklı olduğunu ve markanızı nasıl öne çıkartabileceğinizi görmüş olursunuz.

Beyin Fırtınası

Marka adı bulmanın hem en eğlenceli hem de en zor kısmı beyin fırtınasıdır. Beyin fırtınasına belirli yönlendirmeler yapmak marka ismini bulmanıza kolaylık sağlayacaktır. Örneğin:

  • Hizmetinizi ya da ürününüzü tanımlayan sıfatların hepsini değerlendirin.
  • Hizmetin ya da ürünün, müşteride nasıl duygular ortaya çıkarmasını istediğinizi tespit edin. Bu hizmetin ya da ürünün amacı hakkında sizlere büyük bir ipucu verecektir.
  • Hizmetiniz ya da ürününüz ile bir kelime arasında anlamsal olarak ilişki kurmaya çalışın.

Bu şekilde beyin fırtınası sürecini daha üretken hale getirmiş olacaksınız.

Marka Adınızın Uygunluğunu Kontrol Edin

Beyin fırtınası esnasında marka ismi listenizden favori 15-20 tanesini seçerek marka adının başka firmalar tarafından alınıp alınmadığını kontrol edin. Alınmadıysa marka isminizin haklarını hızlıca satın alabilirsiniz.

Test Et

Marka ismi ile ilgili yasal engel de ortadan kalktığında işin en eğlenceli kısmına sıra gelmiş demektir. Markanıza ait logoları, web sitelerini, ambalajları hayal edin. Markanıza ait olmasını planladığınız ilk üç ismi test etmeniz markanız için oldukça faydalı olacaktır. İnsanlar üzerinde neyin etki bırakacağına siz de şaşırabilirsiniz.

Marka ismimizi basitçe test etmek için:

  • Her marka ismine ait bir karşılama sayfası oluşturun. Bu karşılama sayfaların da sadece marka ismini ve logoyu değiştirin.
  • Bu sayfaları, yüksek oranda reklam ile hedef kitlenize yayınlayın.
  • Hangi sayfanın daha yüksek oranda dönüşüm aldığını görün.

Bu test aşamasını yaptıktan sonra, uygun marka adını seçebilirsiniz.