Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken dijital pazarlama da başarılı bir iş stratejisi için giderek daha önemli bir bileşen haline geldi. 2023’te, işletmelerin dijital pazarlamaya yaklaşımını bir hayli değiştirecek birçok yeni özellik yaygınlaşıyor. Organik İnsan olarak 2023’te dijital pazarlamada yer alan beş özelliği sizler için derledik.

 

Sesli Arama Optimizasyonu

 

woman using voice search assistant on smart phone 2022 12 16 07 03 18 utc min

 

İnsanların çevrimiçi bilgi araması için giderek daha popüler bir yol haline gelen akıllı hoparlörlerin, Siri ve Alexa gibi sanal asistanların, yükselişiyle birlikte sesli arama 2023’te de oldukça popüler. 2023’te işletmeler rekabet gücünü korumak istiyorsa içeriklerini sesli arama özelliği ile optimize etmesi gerekecek. Bu işletmeler için insanların bir sanal asistanla konuşurken kullanması muhtemel olan uzun anahtar kelimelere ve doğal dildeki tümcelere odaklanması  anlamına geliyor. 

 

Kişiselleştirilmiş Video Pazarlama

Video pazarlama, yıllardır popüler bir dijital pazarlama stratejisidir. Ancak 2023’te işletmelerin kişiselleştirilmiş video pazarlama ile olan ilişkilerini bir sonraki seviyeye taşıması gerekecek. Bu, ilgi alanlarına ve davranışlarına göre her bir izleyiciye göre uyarlanmış özelleştirilmiş videolar oluşturmayı da içeriyor. İşletmeler, veri analitiği ve makine öğrenimini kullanarak, hedef kitlelerinde yankı uyandıran, son derece kişiselleştirilmiş videolar oluşturabilecek.

 

immersed into augmented reality 2022 12 20 16 37 30 utc min

 

Artırılmış Gerçeklik Reklamcılığı

 

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, 2023’te dijital pazarlamanın önemli bir oyuncusu olmaya hazırlanıyor. Artırılmış gerçeklik ile işletmeler, kullanıcıların ürün ve hizmetlerle gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanıyan sürükleyici deneyimler yaratabileceği anlamına geliyor. 

 

Bu konu hakkında yazdığımız Dijital Giysi Nedir ve Nasıl Çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Bu teknoloji, müşterilerin bir satın alma işlemi yapmadan önce kıyafetleri denemek veya mobilyaların evlerinde nasıl görüneceğini öğrenmeleri için artırılmış gerçekliği kullanabilecekleri bir özelliğin işletmeler tarafından sunulacağı anlamına geliyor.

 

Etkileşimli İçerik

 

Bir süredir ortalıkta dolaşan etkileşimli içerik ancak 2023 yılında hak ettiği değeri alarak dijital pazarlamanın daha önemli bir parçası haline gelecek gibi duruyor. Etkileşimli içerik, kullanıcıların bir markayla eğlenceli ve anlamlı bir şekilde etkileşim kurmasına olanak tanıyan sınavlar, anketler ve oyunlar gibi şeyleri içeriyor. Bu tür içerikler, özellikle etkileşimi ve marka sadakatini artırmada etkili olması ile öne çıkıyor.

 

nft text simol token based on blockchain as a conc 2023 02 03 02 06 22 utc min

 

Blockchain Tabanlı Reklamcılık

 

Blockchain teknolojisi, güvenliği ve şeffaflığı ile bilinir ve bu da onu dijital reklamcılık için ideal bir çözüm haline getirir. 2023’te, güvenli, dolandırıcılık içermeyen, reklam kampanyaları oluşturmak için blockchain tabanlı reklam platformlarını kullanan daha fazla işletme göreceğiz gibi duruyor. Bu teknoloji, işletmelerin reklam harcamalarını izlemesine ve yatırım getirisini gerçek zamanlı olarak ölçebilmesine olanak tanırken aynı zamanda kullanıcı verilerini koruyor ve reklam sahtekarlığını da önlüyor.

 

Dikkate almakta fayda var!

Bunlar 2023’te dijital pazarlamanın geleceğini şekillendirecek birçok yeni özellikten sadece beş tanesi… İşletmeler, bu trendleri kullanarak zirvede kalarak rekabette önde olabilir ve hedeflerine yönelik ilgi çekici, etkili pazarlama kampanyaları oluşturabilir.